» Search Results » aurenc bebja

Rezultati për kërkimin: aurenc bebja


Ja si argëtohen fëmijët në Elbasan – Nga Aurenc Bebja

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Qershor 2019   “Le Miroir” ka botuar, të dielën e 4 janarit 1920, në faqen n°11, një shkrim në lidhje me mënyrën se si argëtoheshin asokohe fëmijët shqiptarë në qytetin e Elbasanit, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), […]


E fejuar me Mbretin Zog/ Zbulohen fotot e rralla të konteshës Geraldinës 22-vjeçe, kur vizitoi për herë të parë Shqipërinë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 9 Shkurt 2019   “Paris-soir” ka botuar, të shtunën e 5 shkurtit 1938, dy fotografi të rralla të mbretëreshës Geraldinë dhe mbretit Zog, asokohe të fejuar, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për […]


“Tërmet i dhunshëm në Shqipëri”/1942, Media franceze raportonte: 80 përqind e shtëpive të shkatërruara … shumë të vdekur dhe të plagosur

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 31 Korrik 2019   “Le Petit-Journal” ka botuar, të shtunën e 29 gushtit 1942, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me disa tërmete të rënda që kanë rënë asokohe në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), […]


Kryeministri grek për Enver Hoxhën në OKB : “Ja çfarë ka deklaruar në gazetën “Tomorri të 12 prillit 1940” për fashizmin, Viktor Emanuelin iii dhe Duçen !”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Korrik 2019   “L’Aube” ka botuar, të premten e 23 gushtit 1946, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me reagimin e kryeministrit grek ndaj Enver Hoxhës në OKB, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – […]


Gazeta franceze (1950) / Enver Hoxha, nga frika se mos vonohej, e uroi para kohe Stalinin për 71 vjetorin!

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Korrik 2019   “L’Aube” ka botuar, të hënën e 20 nëntorit 1950, në ballinë, një shkrim në lidhje me urimin para kohe të 71 vjetorit të Stalinit nga Enver Hoxha, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat […]


“Presidenti i republikës është i detyruar të favorizojë ata që e zgjodhën, ndërsa partitë e tjera manovrojnë …”/ Intervista e rallë e Zogut: Pse themelova Monarkinë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Dhjetor 2018   “Le Matin” ka botuar, të premten e 7 shtatorit 1928, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratën e Mbretit Zog për Daily Express, ku ka shpjeguar asokohe arsyen e themelimit të monarkisë, të cilin, […]


(1913) / Ditari i dukës së Montpensier-it: Flota greke gjuante me top Vlorën. Si shoqërova Ismail Qemalin, me anije, drejt Brindizit. Kush e shoqëronte

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 14 Korrik 2019   “Excelsior” ka botuar, të shtunën e 12 prillit 1913, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me rrëfimin e Dukës së Montpensier-it mbi udhëtimin e tij në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), […]


Le Figaro (1924) / Kryeministri shqiptar, Ahmet Zogu, viktimë e një atentati. Fajtori …

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Qershor 2019   “Le Figaro” ka botuar, të dielën e 24 shkurtit 1924, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me atentatin ndaj Ahmet Zogut, asokohe kryeministër i Shqipërisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – […]


“Nuk ka shtetësi shqiptare” ka thënë dikur Bismarku. Kancelari i Hekurt gabohej krejtësisht …/Studimi i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848 – 1939

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Shkurt 2017 Shkrimi në vijim është botuar në revistën e Universitetit të Shkencave të Shtypit të Parisit. Në numrin e tretë të saj (korrik – shtator 1939), francezi, André Ravry, përmes një analizë të hollësishme, na sjell detaje […]


Media franceze/ Vizita te Musolini e trashëgimtarit të dinastisë së Matit. Çfarë marrëveshjesh bëheshin në vitin ’36?

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Qershor 2019   “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 1 prillit 1936, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me vizitën e mbretit Zog në Romë, me ftesë të Musolinit, të cilin, Aurenc Bebja, […]