» Anulimi i takimit Trump-Kim Jong, reagon Shtëpia e Bardhë

Anulimi i takimit Trump-Kim Jong, reagon Shtëpia e Bardhë

Shtëpia e Bardhë ka thënë se “ka ende shpresë” që samiti i planifikuar  mes të liderit koreanoverior, Kim Jong Un dhe presidentit amerikan, Donald Trump do të mbahet, pavarësisht kërcënimit të Penianit se do ta anulojë këtë ngjarje historike.

 

 

“Ne ende kemi shpresë që takimi do të mbahet dhe ne do të vazhdojmë në këtë drejtim”, ka thënë zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders gjatë një interviste për Fox News.

 

“Në të njëjtën kohë, ne jemi përgatitur pasi këto negociata mund të jenë të vështira”, ka thënë me tej ajo.

Sanders ka thënë se “presidenti është i gatshëm që ky takim të mbahet. Nëse jo, ne do të vazhdojmë me presion maksimal, siç ka qenë deri më tani”.

Këto komente Sanders i ka bërë pasi Koreja e Veriut kërcënoi se do të anulonte takimin me Trumpin, për shkak të ushtrimeve të përbashkëta ushtarake të SHBA-së dhe Koresë së Jugut.

Takimi mes Trumpit dhe Kimit është planifikuar që të mbahet më 12 qershor në Singapor.


360grade.al


Ato që ju dhanë Ramës me të tepërt, po i hiqen sot, një e nga një…

Të tjera