Foto/ Diabetikët e famshëm dhe këshilla për të mbajtur nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak

Pershtatur nga MSN- 360grade.al

 

Halle Berry

Halle Berry

Kur Halle Berry u diagnostikua me diabet të tipit 1 në moshën 22-vjeçare, ajo mori kontrollin e sëmundjes duke rregulluar dietën e saj dhe duke qëndruar aktive. Ajo ndërpreu sheqerin dhe miratoi “ajo që unë tani e di se ishte në thelb një dietë keto”, shkroi ajo në Shëndetin e Grave në 2020.

Eating right is the cornerstone

Ushqimi i duhur është guri i themelit
Po, ajo që hani është thelbësore nëse keni diabet. Ndërsa dieta e Halle Berry-t ka qenë e diskutueshme në komunitetin e diabetit, ekspertët thonë se përpiqet për një dietë të ekuilibruar të mbushur me proteina, omega-3 dhe me pak sheqer.

 

Tom Hanks

Tom Hanks 

Tom Hanks e la të gjithë botën në betejën e tij me diabetin e tipit 2, megjithëse u tha njerëzve se nuk kishte nevojë t’i injektonte vetes insulinë.
Be careful with sugar
Kujdes me sheqerin
Mjekët këshillojnë diabetikët që të jenë të kujdesshëm me produktet “dietë”. Mos u mashtroni nga etiketimi – ‘dritë’, që nuk do të thotë domosdoshmërisht se diçka është e shëndetshme. Këto produkte mund të fshehin sasi të mëdha sheqeri.
Salma Hayek
Salma Hayek
Salma Hayek u diagnostikua me diabet gestacional gjatë shtatzënisë së saj në vitin 2007. Kjo ndodh tek 2-10% e grave shtatzëna, sipas Qendrave për Kontrollin e Sëmundjeve, dhe ndodh kur trupi i një gruaje nuk mund të prodhojë mjaftueshëm insulinë për të dhe fëmijën e saj.
Steer clear of processed foods

Hiqni dorë nga ushqimet e përpunuara

Ashtu si Hayek, diabeti gestacional zakonisht zhduket pas shtatzënisë. Por menaxhimi i tij gjatë diabetit përsëri përfshin ngrënien e ushqimeve të shëndetshme rregullisht, shmangien e ushqimeve të përpunuara me sheqer dhe mbajtjen aktive.

Nick Jonas
Nick Jonas
Këngëtari amerikan u diagnostikua me diabet të tipit 1 në moshën 13 vjeçare. Përpara se të diagnostikohej ai tha në një organizatë intervistash Beyond Type 1 se u tha prindërve të tij “diçka nuk e bëri dhe ata tashmë kishin parë humbje të konsiderueshme në peshë dhe disa të tjera simptomat kështu që më sollën mua.”
Take care of your insulin

Kujdesuni për insulinën tuaj

Trajtimi me insulinë kërkon vëmendje shtesë. Sipas Spitalit Mount Sinai, ruajeni atë midis 36°F dhe 46°F (2°C deri në 8°C) kur nuk e përdorni. Sigurohuni që të mos ngrijë në pjesën e pasme të frigoriferit dhe mos përdorni insulinë të ngrirë. Disa dokumente këshillojnë të mos e përdorni direkt nga frigoriferi, pasi mund ta bëjë aplikimin të pakëndshëm.

Woody Allen

Woody Allen

Gjendja diabetike e regjisorit nuk dihej përgjithësisht derisa ai mori çmimin Princi i Asturias për Artet në vitin 2002, duke thënë: “Unë nuk e meritoj këtë çmim, por kam diabet dhe nuk e meritoj as këtë.”

Keep an eye on your eyes
Kujdesuni për sytë tuaj
Ashtu si Woody Allen, i cili tha se sëmundja e ka bërë atë të jetojë një mënyrë jetese më të shëndetshme, diabetikët duhet të jenë më të ndërgjegjshëm për shumë aspekte të shëndetit. Mos i anashkaloni këto kontrolle të syve, pasi humbja e shikimit mund të jetë pasojë e diabetit.
Elvis Presley
Elvis Presley
Si të tjerët, Elvis Presley u diagnostikua me diabet të tipit 2, dhe qëndrimi i tij i shkujdesur ndaj shëndetit të tij çoi në probleme të ndryshme.
See your doctor regularly
Konsultoni rregullisht mjekun tuaj
Përparimet e reja teknologjike dhe mjekësore po përmirësojnë jetën e diabetikëve çdo ditë. Pra, rezervoni një takim me mjekun tuaj të kujdesit parësor dhe pyesni për përparimet më të fundit për gjendjen tuaj.
If you're prediabetic, watch what you eat

Nëse jeni prediabetik, kujdes se çfarë hani

Përveç ushtrimeve, disa ushqime të shkëlqyera për prediabetikët janë tërshëra, thjerrëzat, patatet e ëmbla, kungujt dhe fasulet. Nëse e keni këtë gjendje, mjekët thonë që të frenoni marrjen e alkoolit dhe sheqerit, si dhe të rrisni fibrat dhe proteinat.

Your feet are important

Këmbët tuaja janë të rëndësishme

CDC thotë se diabetikët duhet të kontrollojnë këmbët e tyre çdo ditë – edhe nëse ndihen mirë – dhe të flasin me një mjek nëse vërejnë një prerje ose flluskë që nuk po shërohet. Organizata thotë gjithashtu që të lani këmbët çdo ditë, të mos shkoni kurrë zbathur, të vishni këpucë që ju përshtaten mirë dhe t’i mbani thonjtë e këmbëve të shkurtuara.

Diego Maradona dead: Let's not sugarcoat who he really was | The Australian

Diego Maradona

Ikona e njohur e futbollit, Diego Maradona, e gjeti veten duke u përballur me një diagnozë të diabetit të tipit 2, si rezultat i shtimit të pakontrolluar të peshës dhe një stili jetese të shfrenuar.

Stay hydrated

Qëndroni të hidratuar

Hidratimi mbetet një gur themeli i menaxhimit të diabetit. Përpiquni të pini të paktën dy litra ujë në ditë, pasi kjo ndihmon në menaxhimin e niveleve të glukozës.

Maintain an active lifestyle
Mbani një mënyrë jetese aktive
Rekomandimi për të paktën tridhjetë minuta ushtrime ditore është një strategji e shëndoshë për të rregulluar nivelet e sheqerit në gjak.
Early detection helps in management

Zbulimi i hershëm ndihmon në menaxhim

Diabeti është një diagnozë sfiduese për shumë njerëz për ta kuptuar. Sa më shpejt të angazhoheni me profesionistin tuaj mjekësor dhe t’u përmbaheni udhëzimeve të tyre, aq më herët do të rifitoni kontrollin mbi jetën tuaj.

Mental health and obesity
Qëndroni vigjilentë
Për shkak të trazirave personale, stresit dhe neglizhencës shëndetësore, pacientët mund të hasin disa komplikime të lidhura me diabetin, duke përfshirë dëmtimin e veshkave dhe neuropatinë. Ju gjithmonë duhet t’i drejtoheni mjekut tuaj të besuar nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me menaxhimin e gjendjes.
Diabetes in the twilight years

Diabeti në moshat e mëdha

Fatkeqësisht, diabeti për njerëzit e një moshe të caktuar shpesh sjell një sërë komplikimesh, duke prekur potencialisht zemrën, enët e gjakut, sytë, trurin dhe më shumë. Prandaj, është jetike mbajtja e një regjimi të rreptë të dietës, stërvitjes dhe kujdesit të përgjithshëm të trupit.

Keep candy handy
Mbani karamele në dorë
Një këshillë praktike për individët me diabet është që të mbajnë karamele ose ëmbëlsira brenda mundësive. Ato mund të jenë të dobishme në menaxhimin e hipoglikemisë (sheqerit të ulët në gjak), e cila mund të ndodhë pas sforcimit fizik ose për shkak të marrjes së pamjaftueshme të ushqimit.

360grade.al

Flauti magjik i Sali Berishës!

Të tjera