Bomba e Biden: 100 mijë rusë u vranë në Bakhmut! | Lufta dhe Paqja,

Eksperti i gjeopolitikës, Enri Hide i ftuar në emisionin “Lufta dhe Paqja” në ABC News në lidhje me rënien e Bakhmut u shpreh se për herë të parë në një luftë, luftohet kaq gjatë në një qytet që nuk ka ndonjë rëndësi të madhe strategjike.Ai shtoi se përderisa Rusia ka pasur humbje të mëdha në këtë qytet, imagjino sa mund të ketë humbur në beteja më të mëdha që nga nisja e luftës, duke aluduar për një numër të frikshëm ushtarësh rusë të vrarë në Ukrainë.Hide shtoi se edhe pse Zelensky është akuzuar se po humb forca kot në Bakhmut, ai mund të ketë arritur një fitore, që është stresi që mund t’i jetë shkaktuar forcave ruse nga humbjet e mëdha.|Unë së pari doja të vija në dukje një fakt të rrallë, e vështirë të kemi parë në një luftë që vetëm në një qytet që sa i përket domethënies strategjike ka rëndësi të  vogël, të luftohet kaq gjatë.Elementi i dytë, nëse ne pranojmë faktin që  kemi një numër të vrarësh dhe plagosur rreth100 mijë dhe nëse pranojmë nga ana tjetër se kemi ushtri prej 1.2 milion ushtarësh dhe nëse vetëm në një betejë të tillë kanë humbur 100 mijë ushtarë, sa kanë humbur në betejën e Azos dhe beteja të tjera më të mëdha.Nëse të gjithë e kanë akuzuar presidentin ukrainas se ai po harxhonte shumëçka në Bakhmut, e besoj se nga pikëpamja strategjike ka pasur një fitore. I ka kushtuar stres kundërshtarit duke i shkaktuar humbje në njerëz.

Unë mendoj se Bakhmut nuk ka rënë tamam, sepse kemi një riorganizimi rreth qytetit” u shpreh Hide

Kapiten Artur Meçollari, i ftuar në emisionin “Lufta dhe Paqja” në ABC News foli fillimisht në lidhje me rënien e qytetit të Bakhmut, pas gati 200 ditësh luftë.

Meçollari tha Bakhmut është kthyer në një qytet fantazmë dhe se lufta aty ka qenë më shumë politike sesa strategjike.

“Bakhmuti teknikisht ka rënë. Në hartë duket qartë si kanë ndryshuar territoret e zëna nga rusët.

Mund të themi që Bakhmuti ka rënë, pas një lufte të gjatë prej 200 ditësh. Bakhmut është kthyer në një qytet fantazmë.

Kjo ka qenë më së shumti një luftë politike, se sa strategjike. Sulmet e djeshme janë kryer me dronë iranianë. Janë sulmues depozitat e ushtrisë ukrainase” tha kapiteni.

Në lidhje me faktin se ku i gjen Rusia gjithë këtë arsenal, kapiteni u shpreh se ajo ka rezerva të mëdha, por edhe është mobilizuar.

“Rusia është vend i madh nga pikëpamja ushtarake dhe ka rezerva. Ka një mobilizim të ushtrisë ushtarake, ka pasur edhe një stok të madh, pasi e dimë që ka një ushtri prej 1.2 milion ushtarësh.

Sasia e raketave të lëshuara nuk ka qenë shumë i madh mbrëmjes e djeshme, pasi ka qenë i koordinuar me dronë iranianë” shtoi Meçollari.

 

360grade.al

Kush thotë se Rama dhe Kurti janë të pa sinkronizuar?

Të tjera