» Vdes aktorja e rrëmbyer nga Koreja e Veriut

Vdes aktorja e rrëmbyer nga Koreja e Veriut

Një aktore e Koresë së Jugut, e rrëmbyer nga Koreja e Veriut dhe e detyruar për të bërë filma për shtetin ka vdekur në moshën 92 vjeç.

Choi Eun-hee ishte një aktore kryesore në Korenë e Jugut, kur u rrëmbye nën urdhrat e udhëheqësit të atëhershëm Kim Jong-il në fund të viteve 1970.

Ish-burri i saj, një regjisor i njohur, gjithashtu u rrëmbye disa muaj më vonë. Dyshja më pas u arratis me sukses.

Koreja e Veriut ka mohuar gjithmonë rrëmbimin e çiftit, duke thënë se ata kishin kërkuar azil atje.

Choi vdiq të hënën pasdite në spital në Korenë e Jugut.


360grade.al


Urrejtje dhe plaçkitje apo përndryshe historia jonë…

Të tjera