» Askush nuk e dinte/ Zbulohet lidhja familjare Xhemi Shehut me…

Askush nuk e dinte/ Zbulohet lidhja familjare Xhemi Shehut me…

Moderatorja e njohur, Xhemi Shehu me elokuencën dhe bukurinë e saj i ka bërë të gjithë për vete dhe duket sikur ka lindur për të qenë pjesë e ekranit televiziv.

Ndoshta nuk e dini, por Xhemi është mbesa e spikeres së parë në televizionin shqiptar, Stoli Beli.

Stoli Beli ka qenë spikerja, gazetarja dhe redaktorja e parë në ekranin shqiptar, në atë që shumë vite më parë filloi si televizioni eksperimental. Ajo në një intervistë për “Panorama Plus” ka rrëfyer edhe lidhjen e gjakut që ka me prezantuesen e njohur Xhemi Shehu, tek e cila thotë se sheh pasqyrimin e vetes.

“Është vajza e vajzës së vëllait (Moisiut), por unë e kam mbesë shpirti. Që të vogël e kam dashur shumë dhe kam ruajtur shumë kujtime nga ajo, që nga kartolinat që më ka shkruar e deri te suveniret. Xhemi me mamanë e saj, Çiljetën, vinin shpesh në shtëpinë time, ashtu si edhe unë te ato. E shihja teksa hidhte shtat dhe që atëherë e kam ndjerë që ajo do të çante në botën e artit. Drejt të them, kur e kam parë për herë të parë në ekran, kisha shumë frikë. Më rrihte zemra fort dhe emocionohesha, ndërsa tani jam krejt e sigurt te ajo. Në çdo dalje skenike të saj, më duket sikur shoh veten”-tregon Stolia, e cila tha ndër të tjera se në shtëpi ka ruajtur edhe një album me foto të Xhemit, letra dhe kartolina të saj.


360grade.al


Videoeditoriali i Zhejit/Ja përse do ta kërkojmë Ramën, kur të mos jetë…

Të tjera