Rikthimi i fuqishëm i “Metalica”/ Çfarë pritet të sjellë grupi legjendar i muzikës heavy metal

“Metallica”, grupi i famshëm amerikan i muzikës heavy metal, është rikthyer fuqishëm në tregun muzikor.
Një album dhe një turne i ri pritet të mbahet në 2023-shin nga grupi legjendar. “Metallica” kanë publikuar këngën e tyre të re të titulluar “Lux Æterna”.

Prodhuar nga Greg Fidelman, James Hetfield dhe Lars Ulrich, albumi, 72 Seasons, do të publikohet më 14 prill të vitit 2023.

Turneu i “Metallica” do të nisë në Europë po në muajin muaj dhe përfshin dy shfaqje në çdo qytet të vizituar.

Rikthimi i fuqishëm i “Metalica”/ Çfarë pritet

Grupi “Metallica” u formua në 1981 në Los Anxhelos nga vokalisti/kitaristi James Hetfield dhe bateristi Lars Ulrich dhe ka qenë i përqëndruar në San Francisko për pjesën më të madhe të karrierës së tij.
Tempet e shpejta të grupit, instrumentet dhe muzikanti agresiv i bënë ata një nga grupet e “katër të mëdha” themeluese të heavy metal, së bashku me Megadeth, Anthrax dhe Slayer.

Formacioni aktual i Metallica përbëhet nga anëtarët themelues dhe kompozitorët kryesorë Hetfield dhe Ulrich, kitaristi kryesor Kirk Hammett dhe basisti Robert Trujillo. Kitaristi Dave Mustaine (i cili formoi Megadeth pasi u pushua nga grupi) dhe basistët Ron McGovney, Cliff Burton dhe Jason Newsted janë ish-anëtarë të grupit

360grade.al

Km-ja dhe Doktori, më të gëzuarit e sotshëm të politikës shqiptare!

Të tjera