Sot iu shpall në kërkim babai/ Si e përfshiu Nuredin Dumani Florenc Çapjan në një tjetër krim: Më dha 200 mijë euro për të vrarë…

Policia njoftoi ditën e sotme se ka shpallur në kërkim Fejzullah Çapjen, babain e të shumëkërkuarit Florenc Çapja, pasi në servisin e tij gjeti një makinë me targa të vjedhura dhe disa sende të tjera, që dyshohet se do përdoreshin për kryerjen e një krimi.

Florenc Çapja akuzohet si porositës i vrasjes së babë e bir Nezir dhe Gentian Beqirit në vitin 2012, në Elbasan, megjithatë, nuk është vetëm kjo akuza që rëndon ndaj tij.

I penduari i drejtësisë, Nuredin Dumani në dëshminë e tij për SPAK e ka përfshirë në disa vrasje të tjera, teksa  ka rrëfyer detaje për atentatin që do t’i bëhet Sokol Sanxhaktarit, me kërkesë të Florenc Çapjas se ishte i lidhur me Suel Çelën. Kjo gjë është konfirmuar edhe nga i penduari tjetër i drejtësisë Henrik Hoxhaj ka thënë se ai ka biseduar me Nuredinin në kohën kur ishin tek shtëpia e tij para vrasjes së vëllezërve Haxhia.

“Gjatë një bisede Nuredini më tha se kishte marrë një ofertë për vrasjen e shtetasit Sokol Sanxhaktari që ishte dhëndri i kryebashkiakut të Elbasanit Qazim Sejdini. E lamë për të takuar shtetasin Bled Muça pasi Nuredini e kishte marrë porosinë prej këtij shtetasi. Takimi me Bledin nuk u realizua pasi u realizua vrasja e vëllezërve Haxhia. Në lidhje me përgatitjen për vrasjen e Sokolit, Nuredini kishte çuar njerëz për të marrë informacion mbi lëvizjet e tij dhe kishte mësuar se Sokoli dilte në mëngjes ose mbasdite i shoqëruar nga një person i armatosur, me makinë që të dy. Për ta takuar Bled Muçën do shkonim të dy kurse për ta bërë punën do ta bëja unë sepse nuk doja që lekët të ndaheshin me persona të tjerë. Ai që do të përdorej si shofer në vrasje do të ishte dhe informatori për lëvizjet e Sokolit. Unë do të merrja 150.000 euro ndërsa shoferi 50.000 euro. Kjo shumë më është thënë mua nga ana e Nuredinit. Nuk e di arsyen se përse do të kryhej vrasja. Unë nuk kam kryer asnjë takim me asnjë person përveç se me Nuredinin”, ka thënë ai.

360grade.al

(VIDEO) Lufta në Ukrainë dhe ndikimi në Ballkan, Zheji: Moska ka pësuar humbje! Ngjela: Vuçiç sheh nga Rusia, por Kosova është nën proteksionin amerikan!

Të tjera