Analiza: Lidhjet në rritje të Rusisë me shtetet e izoluara, krijim i “Boshtit të së keqes”

Jo shumë shtete e kanë dënuar Vladimir Putitin për luftën e tij në Ukrainë.

Shumica e liderëve botërorë e kanë dënuar atë si një gabim të madh moral dhe ushtarak.

Por, një nga të paktët njerëz që mendon ndryshe është udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Khameini.

Në një takim të fundit me Putinin, ai vlerësoi “iniciativën parandaluese të Shkëlqesisë së tij” në nisjen e luftës kundër Ukrainës, raporton abcnews.al.

Udhëheqësi Iranian pretendoi se besonte se Perëndimi do të sulmonte Krimenë nëse Putini nuk do të kishte hyrë më parë atje.

Është një pamje interesante e “çmendur” e ngjarjeve të fundit, por duhet parë në një kontekst më të gjerë”, shkruan The Sun.

Është pjesë e një modeli lëvizjeje që po ndodh sot në botë.

Vladimir Putin po kërkon miq kudo që mund t’i gjejë.

Dhe siç ndodh, ka një sërë vendesh anembanë botës që po ashtu pak a shumë po kërkojnë miq.

Midis tyre është vendi më i izoluar në botë, Koreja e Veriut. Një vend që ka qenë efektivisht i shkëputur nga pjesa tjetër e botës për 70 vitet e fundit.

Një vend që vitet e fundit është përpjekur të sigurojë sistemin e tij të diktaturës duke marrë armë bërthamore.

Një kërkim që e ka bërë vendin edhe më të izoluar.

Ishte interesante që këtë javë, dikush në fakt arriti të bëhej mik më i mirë me Korenë e Veriut.

Kush në tokë do ta dëshironte këtë? Pse? Vladimir Putin, sigurisht.

Në një letër drejtuar diktatorit të Koresë së Veriut, Kim Jong-Un, Putin tha se dëshironte të zgjeronte marrëdhëniet midis Rusisë dhe Koresë së Veriut.

Kush do të dëshironte seriozisht diçka nga Koreja e Veriut?

Vendi nuk ka industri, nuk ka bujqësi, në të vërtetë nuk ka pothuajse asnjë ekonomi aktuale.

Por Putini po kërkon t’i gjejë miqtë kudo që të mundet, raporton abcnews.al.

Regjimi taleban në Afganistan mund të jetë një nga konkurrentët e vetëm me Korenë e Veriut për qeverinë më të keqe në botë.

Por ajo gjithashtu dëshiron të gjejë miq kudo që të mundet.

Në vitin që nga tërheqja katastrofike amerikane nga Kabuli dhe kthimi i talebanëve në pushtet, jo shumë vende janë përpjekur të përqafojnë regjimin e urryer.

Por Afganistani dhe Rusia po ndërtojnë marrëdhënie.

Megjithatë, asnjë nga këto nuk është aq e rëndësishme sa aleanca më e madhe e të gjithëve.

Kjo është aleanca mes Kinës dhe Rusisë.

E udhëhequr nga presidenti Xi Jinping, Kina është i vetmi vend në botë që ka gjasa të kalojë SHBA-në këtë shekull si ekonomia kryesore në botë.

Dhe Partia Komuniste Kineze ka luajtur një lojë shumë të mirë dhe të gjatë për 20 vitet e fundit.

Në fillim të luftës në Ukrainë, pjesa më e madhe e botës e ndërpreu lidhjen me Rusinë menjëherë, duke e hedhur atë jashtë sistemeve bankare dhe duke shkatërruar në mënyrë efektive ekonominë e saj.

Disa njerëz prisnin që Pekini t’i shkonte menjëherë në ndihmë Moskës, raporton abcnews.al.

Por kjo nuk ndodhi, ndoshta vetëm për të parë se si iu përgjigj Perëndimi dhe duke pyetur veten se sa larg mund të shkonte.

Sepse ashtu si Putini është përpjekur të kapë Ukrainën, ashtu edhe komunistët kinezë do të donin të kapnin ishullin e Tajvanit.

Në të vërtetë, disa njerëz prisnin që kjo të ndodhte pothuajse menjëherë pas pushtimit rus të Ukrainës.

Por kinezët kanë qenë më të përmbajtur se kaq. Ata kanë shtuar stërvitjet ushtarake rreth ishullit dhe janë përpjekur të rrisin shtrirjen e tyre në det.

Por ata kanë qenë gjithashtu vigjilentë, duke përdorur veprimet e Putinit në Ukrainë dhe përgjigjen e botës ndaj tij, si një mënyrë për të studiuar se çfarë mund t’u vinte nëse do të bënin lëvizjen e tyre.

Tani kinezët po përdorin një vizitë zyrtare amerikane në Tajvan si një justifikim për tu mbështetur më tej te Rusia.

Para luftës në Ukrainë, Rusia dhe Kina njoftuan një partneritet “pa kufij”. Duket se ata tani po e testojnë atë.

Kinezët kohët e fundit dënuan Amerikën për fillimin e luftës në Ukrainë.

Sikur të ishin tanke amerikane dhe jo ruse, që u futën në vend. Dhe ata fajësuan Amerikën për luftën e vazhdueshme.

Pas vizitës së fundit amerikane në Tajvan, Moska e dënoi Amerikën që guxoi të lejonte zyrtarët e saj të vizitonin.

Rusët thanë se Tajvani është një pjesë e “patjetërsueshme” e Kinës.

Kjo mund të jetë vetëm mbulesë diplomatike.

Por ajo që do të jetë shumë më shqetësuese është nëse Kina dhe Rusia fillojnë t’i japin njëra-tjetrës më shumë mbulim ushtarak dhe financiar.

Nga Koreja e Veriut te Afganistani, Irani, Kina dhe Rusia mund të shihet diçka me siguri. Shfaqja e një boshti të së keqes së padyshimtë.

360grade.al

Amerikanët krijuan dy Shqipëri në Ballkan! Pse? – “360 gradë” nga Artur Zheji

Të tjera