Historia e trafikut të kokainës nga Amerika Latine në 20 vite dhe vrasjet e shqiptarëve

Trafiku ndërkombëtar i kokainës dhe lufta e egër për tregje mes karteleve të ndryshme të drogës u ka kushtuar jetën disa shqiptarëve në Amerikën Latine si në Ekuador, Kolumbi, Argjentinë dhe Brazil.

kokaina

Gjatë viteve të fundit kanë qenë të shpeshta lajmet që vijnë kryesisht nga Ekuadori për vrasje të shtetasve shqiptarë atje si të përfshirë në trafikun e drogës. Shqiptarët vijojnë të mbushin titujt kryesorë të faqeve të para të gazetave të Amerikës Latine, për lidhjet me kokainën dhe vrasjet e ndodhura.

Prandaj dhe DEA Amerikane ka zbritur në vendin tonë si një mbikëqyrëse për t’i dhënë fund kësaj linjë transporti të drogërave të forta. Vrasja më e fundit u shënua të shtunën në në një restorant në qytetin Guayaquil të Ekuadorit, ku u ekzekutua 34-vjeçari shqiptar Ergys Dashi. Pista që po heton policia ekuadoriane është ajo e trafikimit të drogës. Kjo për faktin se edhe në vitin 2014, viktima është arrestuar po për drogë në Itali…

360grade.al

Drejtori i Tatimeve fajdexhi, Zheji: SPAK ta hetojë. Lubonja: Këta me vila…

Të tjera