» Situata në Serbi është jashtë kontrollit, më shumë se 7,000 raste të reja me Covid

Situata në Serbi është jashtë kontrollit, më shumë se 7,000 raste të reja me Covid

Serbia regjistroi sot një rekord negativ të rasteve të reja dhe vdekjeve nga Covid. Në 24 orët e fundit u raportuan 51 pacientë të vdekur, ndërsa 7,606 njerëz dolën pozitivë për Sars Cov-2.

Beogradi vazhdon të jetë shpërthimi më i madh i epidemisë me 2,196 raste të reja. Pasohet nga Novi Sad me 503 raste ndërsa tetë qytete të tjera paraqesin një numër tre shifror të rasteve të reja në 24 orët e fundit.

Situata duket se ka dalë jashtë kontrollit dhe sistemi shëndetësor po e ka të vështirë të përgjigjet, theksojnë ekspertët.

6,722 pacientë janë duke u trajtuar aktualisht në spitalet referuese, nga të cilët 243 janë të intubuar.

Në klinikat ambulatore ku merret një mostër e rasteve të dyshimta, mbizotëron një gjendje paniku.

Njerëzit me simptoma të rënda presin me orë të tëra në të ftohtin e hidhur për t’u ekzaminuar.

Mjekët dhe personeli infermieror nuk janë në gjendje të përgjigjen.

Paaftësia e mekanizmit shtetëror për të kryer teste masive të koronavirusit rezulton në përhapjen e sëmundjes nga njerëzit që nuk kanë simptoma serioze dhe shmangin ekzaminimin në klinikat ambulatore për të mos vuajtur, theksojnë epidemiologët.

Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Shëndetësisë tha se vlerësimi zyrtar është se zbulohen vetëm 30% të rasteve aktive.

Epidemiologët vlerësojnë se tendenca në rritje e shfaqjes së rasteve të reja dhe vdekjeve do të vazhdojë për dhjetë ditët e ardhshme si rezultat i mungesës së masave serioze për të parandaluar përhapjen e sëmundjes.

Qeveria, megjithatë, refuzon të vazhdojë me një bllokim të përgjithshëm, duke vlerësuar se një gjë e tillë do të ndikonte seriozisht në ekonomi.

Në Serbi, nuk ka kufizime në lëvizjen e qytetarëve. Vetëm orari i hapjes së restoranteve, argëtimit, lojërave të fatit, teatrove dhe kinemave është i kufizuar në 18:00, ndërsa dyqanet ushqimore dhe farmacitë janë të hapura deri në orën 21:00.

Shkollat ​​nga dje kaluan në statusin e arsimit në distancë.

360grade.al

Do të vijë Dita që “ata” do bien në gjunjë dhe do t’përloten, por …

Të tjera