» E vërteta e vizitës së Ramës në Berlin…

E vërteta e vizitës së Ramës në Berlin…

Nga Adriatik Riza Dosti

E verteta e vizites se Rames ne Berlin …

Gjermania abandonon totalisht e zyrtarisht kryeministrin shqiptar …

Perpos lajmeve te rreme e propogandes se genjeshtert te mediave shqiptare sidomos ato prane qeverise e kabinetit Rama por edhe Fake News te Tiranes zyrtare …eshte vete media gjermane dhe me pas edhe Deutche Welle qe sqarojne gjithcka reth deshtimit spektakolar te vizites se Edi Rames ne Berlin…

Vec te tjerash nje miku e kolegu im i mire e i hershem ( jo shqiptar ) i cili prej dy ditesh po percjell nga afer e me detaje viziten e Rames ne Gjermani me informoi me saktesi e korrektese profesionale per ngjarjen ne fjale …informacion qe me pas e lexova pothuajse gjeresisht e me detaje edhe ne mediat kryesore e me te rendesishme te Gjermanise…

Ja si qendron e verteta …

Prej dy ditesh kryeministri shqiptar Edi Rama ndodhet per vizite ne Berlin …ne tentative per tu takuar me Kancelaren Merkel qofte edhe per nje foto te vetme me te c’ka do ti sherbente Rames aq shume ne kete prag fushate elektorale teksa eshte ne kerkim te nje mandati te trete qeverises.,.
.
Por kancelarja Merkel ka refuzuar kategorikisht te takohet me kryeministrin e Shqiperise Edi Ramen …per disa aresye teper te forta sipas Kabinetit te saj por edhe sipas Bundestagut gjerman…

Gjithashtu asnje nga drejtuesit kryesore te CDU-CSU nuk ka pranuar as ta prese e as ta takoje Ramen sikurse tashme zyrtarisht shumica e Parlamentit gjerman ne Bundestag ka refuzuar hapjen e negociatave me Shqiperine…

Deutche Welle ne nje nga emisionet e veta te 19 Shtatorit 2020 hodhi poshte kategorikisht lajmet e propoganden e genjeshtert te mediave shqiptare zyrtare qe mbeshtesin Ramen e qeverine e tij …

Deshtim spektakolar e abandonim total ndaj Rames … gje qe si ka ndodhur deri me sot asnje lloj kryeministri te Ballkanit Perendimor shkruan media gjermane e po kaq sakteson edhe D-W…

Zedhenesi zyrtar i kancelares Merkel z. Steffan Seibert mohoi zyrtarisht qe kancelarja te kete keto dite ne axhenden e saj ndonje takim te mundshem me Ramen qofte si kryeminister i Shqiperise e qofte edhe thjesht per nje fotografi me te e aq me pak si kryesues i radhes i OSBE….

Pasi deshtoi per ta takuar Merkelin si kryeminister …Rama deshtoi per ta bere kete gje edhe si Kryesues i OSBE …shkruan BILD…duke shtuar se Merkel madje nuk ka pranuar as te flase ne telefon me kreun e qeverise shqiptare i cili ndodhet ne Berlin prej dy ditesh…

Gjermanet …jane shume te zemeruar, te pa kenaqur e te irrituar me Ramen …shkruajne mediat gjermane …pasi e akuzojne ate se ka shkelur vijat e kuqe ne maredheniet dy paleshe …ka shkelur rende rregullat baze te demokracise ne Tirane……ka abuzuar keqaz me pushtetin e qeverisjen e tij arrogante e autokrate …si dhe ka mashtruar nderkombetaret ne Mareveshjen me Opoziten…

Edhe ne takimin qe media shqiptare prane Rames e shiti si mbeshtetje te parlamentit gjerman ndaj tij e qeverise se tij lidhur me hapjen e negociatave nuk pranoi te merrte pjese as kryetari i grupit parlamentar gjerman per Ballkanin Perendimor nga partia CDU-CSA z. Johann Wadephul…

Madje Ramen per aresyet e mesiperme refuzoi ta takonte edhe kryetari i komisionit per BE ne Bundestagun gjerman z. Gunther Krichbaum sikurse njerezit kryesore te politikes e qeverise gjermane zyrtarisht nuk kane pranuar as ta presin e as ta takojne Ramen duke e abandonuar totalisht , duke i kthyer krahet e duke i mbyllur dyert e duke thene hapur e publikisht se …nuk deshirojne me te ulen ne nje tavoline me te…madje duke shtuar se tashme prej tij e per shkak te keq-qeverisjes se tij Shqiperia nuk meriton me vijimin e procesit te negociatave me BE dhe nuk do ta kete me kurre mbeshtetjen e Gjermanise per aq kohe sa Rama te jete ne krye te qeverise shqiptare…

Ai i kaloi te gjitha caqet , limitet e cfaredo lloj vije te kuqe teksa shkeli hapur e prishi ne menyre flagrante e te njeaneshme mareveshjen e 5 qershorit per Reformen zgjedhore dhe abuzoi rende me Ligjin per Mediat e sidomos me ndryshimet e dhuneshme kushtetuese krejtesisht ne menyre te njeaneshme miratuar ne parlamentin e dominuar nga partia e tij thekson D-W…

Me kaq hapur e me shqip e troc fare se kaq nuk ka ku te shkoje me lidhur me ate se tashme Berlini zyrtar e konsideron Ramen personin e pa deshiruar , karte te djegur…personi i cili duhet abandonuar krejtesisht e te cilit i duhen mbyllur te gjitha dyert…dhe mezi pret largimin e tij nga pushteti ne zgjedhjet e ardheshme te 25 prillit 2021…

A.R.DOSTI

360grade.al

Mirë Doktori, po Rama përse e urren Lulzim Bashën?

Të tjera