» Vuçiç i prerë: Ne po negociojmë me Perëndimin, jo me shqiptarët. Beogradi do të ketë të njëjtën platformë

Vuçiç i prerë: Ne po negociojmë me Perëndimin, jo me shqiptarët. Beogradi do të ketë të njëjtën platformë

Beogradi është duke biseduar de-fakto për Kosovën me Perëndimin, dhe jo me shqiptarët, tha Presidenti Aleksandar Vucic dhe theksoi se pala jonë do të ketë të njëjtën platformë si më parë në vazhdimin e mundshëm të dialogut me Prishtinën, por edhe që ai nuk e sheh çdo zgjidhje tani.

Vuçiç thotë se pala jonë do të sillet në përputhje me atë në marrëdhëniet me të gjithë me të cilët bisedojmë.

“Ishtë e qartë se ne jemi duke folur dhe duke negociuar de facto me Perëndimin, jo me shqiptarët”, tha Vuçiç dhe shtoi se ai ka qenë nën presion për shtatë vjet që një marrëveshje detyruese gjoja do të nënshkruhej deri në fund të vitit.

I pyetur nëse sheh një zgjidhj, Vuçiç u përgjigj se jo.

Kur e pashë, të gjithë u hodhën në qafë, brenda dhe jashtë vendit, ata goditën me të gjitha fuqitë e tyre … Unë thjesht nuk dëgjova ndonjë sugjerim tjetër. Por, të njohim një Kosovë të pavarur në mënyrë që serbët në Kosovë dhe Metohija të mos kenë asgjë – mos ngurroni ta harroni atë. ”

Ai gjithashtu tha se aktakuzat kundër Hashim Thaçit dhe Kadri Veseli dhe ndryshimet e mundshme në krye të ekipit negociator të Prishtinës nuk kanë asnjë lidhje me të ardhmen e dialogut, transmeton Lapsi.al

“Si jam një negociator me përvojë? Unë jam një burrë i vogël nga Ballkani, nuk po arrij t’i përgjigjem të gjithë më të mëdhenjve, si Hoti dhe Thaçi, për të mos përmendur evropianët. Ata janë shumë më të mëdhenj dhe më të rëndësishëm se ne. Ata kanë mbështetjen e Amerikës dhe Gjermanisë, “tha Vuçiq.

Njerëzit duhet të kuptojnë, tha ai, që ndërsa disa në rajon janë të lirë të arrestojnë familjet dhe të shfuqizojnë kishat vetëm sepse janë në NATO, “Serbia gjithmonë do të jetë një kockë në fyt dhe një guralec në këpucë, për ata që nuk mund të qëndrojnë një vend liridashës ”.

“Ne nuk duam të arrestojmë liderët politikë dhe kundërshtarët. Ne i lëmë ata të hyjnë në RTS (transmetues kombëtar), ata gjithashtu rrahën policinë dhe ne i lejojmë ata sepse nuk duam që rasti i Ranko Panic të ndodhë përsëri. Ne e bëmë më të pastër zgjedhje të mundshme. Ata nuk thanë që Bogdanoviç u bë kryetar i Beogradit edhe pse pjesëmarrja ishte 34 përqind. Sigurisht, ne kemi shumë për të korrigjuar dhe do të punojmë për këtë. Por kur hapim një numër të madh kapitujsh (BE), do të shihni sesi demokracia do të lulëzojë në Serbi, edhe pse do të jetë në të njëjtin nivel ose të ngjashëm si sot. Ne arritëm të kapërcejmë të gjithë në Ballkanin Perëndimor në pesë vitet e fundit, Bosnje-Hercegovinën dhe Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi. shkalla është më e lartë, shkalla e borxhit publik është më e ulët, për të mos përmendur paga më të larta. Por gjëja më e lehtë të thuhet se diktatori është fajësia për gjithçka, kur ata nuk mund të marrin një numër të mjaftueshëm votash,”nënvizoi Vuçi./ Perktheu nga “Telegraf”Lapsi.al 

360grade.al

Nuk i pashë në fushatë kundër Ramës, sot të gjithë në fushatë kundër Lulit… (Pse?!)

Të tjera