» Koronavirusi/ Rritet numri i shtrimeve në Infektiv, ja sa pacientë janë në terapi intensive

Koronavirusi/ Rritet numri i shtrimeve në Infektiv, ja sa pacientë janë në terapi intensive

Rritja e madhe e rasteve te reja me koronavirus ne 24 oret e fundit eshte pasuar edhe me nje shtim te numrit te pacienteve te shtruar ne spitalin Infektiv.

Ministria e Shendetesise ka bere me dije sot se në “24 orët e fundit kemi sërish shtrime të reja në spitalin infektiv, ku aktualisht po trajtohen 17 pacientë, nga të cilët 3 janë në terapi intensive”.

 

Në 24 orët e fundit ka rritje të numrit të të prekurve, të lidhura me kontakte të rasteve të mëparshme pozitive por edhe vatra të reja në Tiranë.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 14500 testime molekulare dhe serologjike, ndërsa numri i rasteve të konfirmuara pozitivë në të gjithë vendin është 1029. Prej tyre, rreth 78% janë të shëruar.

Në vendin tonë aktualisht janë 193 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës Krujë, Shkodër.

COVID-19 – Statistika (26 Maj 2020)
Testime totale 14832
Testime molekulare 13506
Testime serologjike 1326
Raste pozitive 1029
Raste të shëruara 803
Raste Aktive 193
Humbje jete 33 (Qarku Tiranë 20, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

360grade.al

farma
Presioni i ambasadorëve, apo “topi te Luli Basha”…

Të tjera