» Epidemiologu ndan dy studime: COVID-19 nuk transmetohet me lehtësi përmes objekteve, deti nuk e përhap infeksionin

Epidemiologu ndan dy studime: COVID-19 nuk transmetohet me lehtësi përmes objekteve, deti nuk e përhap infeksionin

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti ndan dy studime të rëndësishme duke sjellë lajme të mira për qytetarët. Koronavirusi nuk mund të transmetohet me lehtësi përmes prekjes së objekteve apo sipërfaqeve të infektuara si dhe deti nuk e përhap infeksionin.

Mjeku Ilir Alimehmeti ka ndarë këto dy lajme të rëndësishme përmes së cilave bazohet në studime të kryera në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në Francë.

“DC (Centers for Disease Control and Prevention – USA, informon se virusi nuk transmetohet me lehtësi përmes prekjes se objekteve apo sipërfaqeve të infektuara.
Megjithëse është ende e mundur, kjo mundësi është zbuluar që është shumë më e vogël se sa mendohej fillimisht. Pra, ato dorezat hiqini po patët mundësi”, bën të ditur Alimehmeti.

Alimehmeti

360grade.al

farma
Ulërima e Xhunglës shqiptare, kafshime dhe kurthe dhe…

Të tjera