» U vra në atentat ndaj Mbretit Zog në Vjenë, zbulohen fotot nga ceremonia mortore madhështore e major Topallajt

U vra në atentat ndaj Mbretit Zog në Vjenë, zbulohen fotot nga ceremonia mortore madhështore e major Topallajt

“Excelsior” ka botuar, të enjten e 26 shkurtit dhe 12 marsit 1931, dy shkrime në lidhje me personin e mbetur të vrarë në atentatin që iu bë asokohe mbretit Zog në Vjenë, të cilët, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar :

Viktima e atentatit kundër mbretit Zog në Vjenë

E enjte, 26 shkurt 1931, fq. n°6

“Ne kemi folur për sulmin në Vjenë kundër Mbretit Zog nga refugjatët shqiptarë. Ky është major Topallaj, marshalli i Oborrit Mbretëror, i cili u vra.”

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

 

360grade.al

Rama dhe OpenBallkan gjeopolitika e tij e “shalqirit të Konispolit!”

Të tjera