» Shkenca, kujdesi dhe loja e pandershme me shifrat perballë realitetit të pandemisë!!

Shkenca, kujdesi dhe loja e pandershme me shifrat perballë realitetit të pandemisë!!

Nga Petrit Vasili

Te nderuar miq.

Pandemia e coronavirusit eshte nje nje emergjence shendetesore dhe duhet perballur si e tille, pra me kujdes maksimal dhe respektim te rregullave.

Po Pandemia kurre nuk mund te jete nje shesh ku politika te gatuaje persheshin e perhershem vicioz ku ne fund te te cilit traumatizohen qytetaret.

Kryeministri i Shqiperise ka folur per mundesine e infektimit te 60 – 70% te popullates, maleve me njerez, qe humbin jeten, mortje e tmerrshme, bomba ne trup qe do te shperthejne etj etj.

Le t’ja leme atij paranojat fizike dhe politike.

Cilat jane te dhenat e perhapjes ne popullate, shtrimit ne spital dhe vdekjeve nga Gripi Stinor ne Amerike sipas CDC Amerikane institucionit me autoritar ne bote per kontrollin dhe parandalimin e semundjeve.

Vetem gjate sezonit 2018- 2019 jane semurur vetem ne SHBA 35.5 milion njerez, jane shtruar ne spital 490 mije prej tyre dhe

kane humbur jeten 34 mije e 200 paciente.

Ne sezonin 2017-2018 vdekje lidhura me Gripin Stinor ishin rreth 61 mije vetem ne SHBA.

Vdekje ne gjithe boten qe lidhen me Gripin Stinor jane mesatarisht nga 290 deti ne 610 mije cdo vit sipas OBSH.

Ndersa ne pikun e epidemise se Gripit Stinor mund te preken rreth 1 miliard njerez.

Keto jane te dhenat per Gripin Stinor me te cilin bashkejetojme cdo vit gati pa u vene re.

Krahasimi me shifrat e Pandemise nga coronavirusi jane teper te thjeshta dhe diferencat shume te dukshme e teper te medha.

Ndaj kujdes maksimal ndaj pandemise, por ne asnje menyre fatalitet bazuar mbi fakte dhe hamendje.

360grade.al

farma
Ulërima e Xhunglës shqiptare, kafshime dhe kurthe dhe…

Të tjera