» Zbulohet fotografia e rrallë e Leka Zogut në vitin 1939 në Suedi (FOTO)

Zbulohet fotografia e rrallë e Leka Zogut në vitin 1939 në Suedi (FOTO)

Nga Aurenc Bebja

“Paris-soir” ka botuar, të mërkurën e 26 korrikut 1939, një fotografi të rrallë të Leka Zogut, realizuar asokohe në Suedi, ku mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë kishin gjetur strehim, pas largimit të detyruar nga Shqipëria, gjatë muajit prill të po atij viti, si rrjedhojë e pushtimit fashist.

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, sjell, për publikun shqiptar, fotografinë në fjalë, si dhe përshkrimin e saj nga gazeta franceze :

Princ trashëgimtar gjatë katër orëve.

Djali i mbretit Zog lindi në Tiranë, katër orë para ardhjes së trupave italiane. Prindërit e tij e dërguan atë në Selanik, pastaj në Skandinavi, ku dhe është realizuar kjo fotografi. A do të mbretërojë ai një ditë ? 

Burimi: (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania)


360grade.al


Urrejtje dhe plaçkitje apo përndryshe historia jonë…

Të tjera