» KUJDES! PAMJE TË RËNDA/ I dënuari në burgun grek me një ‘kokë të dytë’ falë dhunës së policisë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA/ I dënuari në burgun grek me një ‘kokë të dytë’ falë dhunës së policisë

Gazetari shqiptar në Greqi, Shpëtim Zinxhiria sjell rastin e rëndë të një të burgosuri bullgar, I cili falë dhunës së policies helene, ka pësuar dëmtime të mëdha në kokë.

Nga qelia e burgut ai ka treguar për median lokale “Serraika Nea.gr” se, si u trajtua nga policia dhe njëkohësisht edhe përsa i përket kujdesit shëndetësor.

Avokati Theodoros Simopoulos thekson që i denuari po përjeton kushte çnjerëzore kur ai mbahet i ndaluar në Qendrën e Përgjithshme të Paraburgimit në Nigrita.

Ja si e pasqyron media greke ngjarjen në fjalë:

Fotografia e të dënuarit në burgun Nigrita është tronditëse dhe shokon këdo.

Një “kokë e dytë” është krijuar në anën e pasme të kokës që sipas tij është shkaktuar një armë zjarri e një oficeri policie gjatë arrestimit të tij. Një gungë e madhe (humus ose lipoma) që rritet me kalimin e kohës që në fillim kishte madhësinë e një arre ndërsa sot…duket në foto.

I burgosuri me origjinë bullgare ka frikë se jeta e tij është në rrezik dhe po përgatitet të apelojë vendimin në Gjykatën Europiane për të drejtat e njeriut pasi kërkon që të transferohet në vendin e tij për mjekim më të specializuar dhe për të qëndruar pranë familjes që nuk e sheh prej vitesh.

Rumen Rostislav Yordanov u arrestua në 3 tetor 2015, kur u arrestua teksa drejtonte një mini autobus që transportonte refugjatët sirianë nga kufiri greko-turk.

“Policët që më ndaluan më pyetën se çfarë po mbaja në mini autobus, u përgjigja se po transportoja njerëz, refugjatë. Hapa derën anësore të mini autobusit dhe më pas ata panë që kishte shumë dhe ata ishin duke bërtitur. Zyrtarët policorë fillimisht u ankuan sepse ishin vetëm dy.

Njëri prej tyre më tha të fusja duart në timon për të më prangosur nga dritarja e hapur. Por ndërsa isha i lidhur me rripin e sigurimit në mini autobus, ata më lidhën me prangat dhe duart e mia mbetën midis timonit. Polici filloi të më tërhiqte nga sedilja e shoferit ku isha ulur për të më zbritur në tokë, por për zemërimin e tyre, siç e shpjegova tashmë, ishin vetëm dy me nxitim për të më zbritur nga mini autobusi.

Ndërsa ishin në nxitim nuk e vunë re se meqë prangat ishin në mes të timonit, unë nuk mund të dilja nga makina dhe ndërsa po më nxirrnin me njërën dorë ai hoqi pistoletën dhe filloi të më godiste me dorezën me pistoletë. Njëra nga goditjet ishte pak poshtë kokës në pjesën e pasme.

Unë nuk mund të bëja asgjë në këtë pikë, sepse isha prangosur dhe timoni i mini autobusit, megjithatë, unë isha liruar nga kapësja atje poshtë, ku isha mbërthyer, kisha ngecur siç kisha shpjeguar tashmë midis prangave .

Në një moment, një oficer tjetër policie hyri për t’i mbështetur ata dhe të dy heshtën pak. Ishte një tjetër – dy oficerë policie, përveç atyre që ishin tashmë atje, të cilët po përpiqeshin të më nxirrnin nga autobusi, panë që nuk mund të më tërhiqnin ose të bënin asgjë tjetër …

Zona prapa kokës më dhemb, por unë nuk mund të prekja duart kur dhemb, sepse oficerët e policisë që erdhën pas meje tashmë me vunë duart pas shpine me pranga. Pas njëzet e katër orësh në polici, të nesërmen shkuam në gjyq në Selanik para hetuesit dhe prokurorit. Si rezultat i armës që u bë nga polici mora një gungë të vogël. Ndoshta në madhësi si një arrë ose 2-3 cm…

Nuk dija ta shihja sepse ishte në pjesën e prapme të kokës dhe nuk kishte pasqyra ku ata më mbajtën në paraburgim. Përshkrimi është nga pëllëmbë e dorës time “.

I burgosuri që fillimisht u transferua në burgun Diavaton, ai thotë se me kalimin e kohës gunga pas koke po rritej dhe po e shqetësonte.

Ai kërkoi të shihej një mjek. Ata më ekzaminuan vetëm me dorë dhe menduan – nëse është fshikëz … apo është ajo – indi dhjamor? Unë nuk e kuptoj greqishten, por ata më dërguan në spital pa përkthyes. Rastësisht, një nga mjekët fliste rusisht, dhe unë kisha mësuar dhe biseduar me doktorin në shkollë, i cili më pyeti kur do të vuaj dënimin.

Dhe unë iu përgjigja atij që ende nuk kam asnjë denim, se jam duke pritur gjyqin. Pastaj më tha që goditja në kokë është ind yndyre dhe nuk është kërcënim për shëndetin tim. Pastaj u ktheva nga spitali në burg.

Unë i thashë drejtorit të burgut se do bej “grevë urie” sepse doja ta spjegoja dhe provoja rrahjen nga punonjësi i policisë. Por dhe mjekët nuk donin të më trajtonin dhe ata nuk më treguan kujdesin dhe vëmendjen e nevojshme.

Veprimet e tyre në mënyrën si më folën mua më bënë të ndjehen – si i diskriminuar. Dhe për pretendimin tim që polici më goditi gjatë arrestimit se nuk është e vërtetë, se unë jam gënjeshtar. Kështu që, pa pasur asgjë dhe pa çrregullime mendore, u detyrova të shkoja te një psikolog dhe më pas te një psikiatër. Dhe pas dy ditësh ata më çuan në burgun e Nigritës”.

Atë që ai kërkon është që të transferohet në burgjet bullgare për të vuajtur pjesën tjetër të dënimit dhe dënimin e tij për një vepër të mëparshme të kryer në vendin e tij për t’iu nënshtruar një operacioni dhe të jetë afër gruas së tij dhe tre fëmijëve të tij.

Avokati i të dënuarit Theodoros Simopoulos thotë për median greke se:

“Klienti im është një njeri që përjeton kushte çnjerëzore kur ai mbahet i ndaluar në Qendrën e Përgjithshme të Paraburgimit Nigrita.Gjendja e tij shëndetësore, e cila vjen vetëm për shkak të dhunës së kryer nga policia gjatë arrestimit të tij, është e tillë që ai kërkon kujdes të specializuar mjekësor që ai nuk mund të marrë kudo që është i ndaluar.

Ai ka bërë kërkesa të përsëritura për transferimin e tij në një spital në Selanik në mënyrë që të marrë kujdesin e duhur mjekësor, por deri më tani askush nuk ka dëgjuar. Ai mbetet një i burgosur me një problem që përkeqësohet çdo ditë dhe po trajtohet nga autoritetet me indiferentizëm.

Pas dënimit të tij të fundit për krimin për të cilin po mbahet, ai ka paraqitur – siç ka të drejtë – me një kërkesë për transferimin e tij në një burg bullgar, por deri më tani kjo kërkesë mbetet në pritje të Ministrisë së Mbrojtjes së Qytetarëve. Kjo është përkundër paralajmërimeve të përsëritura nga Autoritetet Bullgare që pranojnë transferimin e tij në Bullgari.

Të gjitha sa më sipër e kanë bërë që ai të apelojë në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut kundër Greqisë për kushtet e saj çnjerëzore të paraburgimit dhe paaftësinë e paparë të autoriteteve greke për t’iu përgjigjur kërkesës së tij për transferim në burgjet bullgare”.

 


360grade.al


Kohët e palavdishme që po jetojmë …

Të tjera

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!