» 360 Gradë/ Bozheku: Prishjet i vendos gjykata, të mbajnë përgjegjësi ata që po shembin godinat

360 Gradë/ Bozheku: Prishjet i vendos gjykata, të mbajnë përgjegjësi ata që po shembin godinat

Duke iu referuar shembjes me tritol të një prej pallateve të dëmtuar nga tërmeti në Durrës, juristja Enida Bozheku në studion e “360 Gradë” në RTV Ora tha se prishjet bëhen vetëm me vendim gjykate, dhe ata që e kanë bërë duhet të mbajnë përgjegjësi.

Bozheku: Nga ana proceduriale penale në këto raste automatikisht aksionohet prokuroria dhe këto prishen vetëm dhe ekskluzivisht me vendim gjykate, jo të prokurorit. Prokurori vendos sekuestro dhe brenda 48 orëve është gjykata që duhet të vendosë. Kush e ka prishur duhet të mbajë përgjegjësi.

360grade.al

farma
Ulërima e Xhunglës shqiptare, kafshime dhe kurthe dhe…

Të tjera