» Presidenca i përgjigjet zëdhënëses së KE, Blushi: Maja, lexo Kushtetutën, mos u keqpërdor nga Rilindja

Presidenca i përgjigjet zëdhënëses së KE, Blushi: Maja, lexo Kushtetutën, mos u keqpërdor nga Rilindja

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi i është përgjigjur reagimit të zëdhënëses së Komisionit Evropian,Maja tha sot se nese presidentit i kalon afati për emërimin e anëtarëve të gjykatës Kushtetuese, atëherë përzgjedhja bëhet automatikisht. Blushi apelon që Koçijançic të lexojë Kushtetutën dhe të mos përdoret nga qeveria. “Maja të lexojë Kushtetutën në shqip dhe të mos keqpërdoret nga Rilindja për lajme dite!”-thotë Blushi.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10157722304507760&id=803702759

Ngërçi KED-Presidencë-Kuvend, ka shkaktuar një amulli me Gjykatën Kushtetuese, pasi Meta nuk e njeh Arta Vorpsin si anëtare të saj dhe për rrjedhojë nuk i ka bërë as betimin, ndërsa Kuvendi dhe KED, po. Meta ka dekretuar dhe betuar në vend të Vorpsit, Marsida Xhaferllarin, e cila bashkë me Vorpsin janë pretendente për të njëjtin vend brenda Gjykatës Kushtetuese.

Për situatën e krijuar, Meta deklaroi në një konferencë për mediat tha sot se do të kallëzojë penalisht të hënën në prokurori, Dvoranin për dy akuza, shpërdorim detyre dhe përvetësim të titullit apo detyrës. Meta tha se KED ka vetëm rol procedurial për t’u marrë me dokumentacionet e Parlamentit, Gjykatës dhe Presidentit, dhe se vendimet e marra nga Dvoranin nuk janë kryer në mënyrë kolegjiale por individuale. Kreu i shtetit, e akuzoi Dvoranin se ka dërguar listat e vakancave përnjëherazi, qëllimisht, dhe se ka shpërdoruar detyrën me botimin në Fletoren zyrtare të kandidatëve.

360grade.al

farma
Presioni i ambasadorëve, apo “topi te Luli Basha”…

Të tjera