» 360 Gradë/ Konflikti te Astiri, Çili: Një gjë e ndyrë e elitës politike PD-PS

360 Gradë/ Konflikti te Astiri, Çili: Një gjë e ndyrë e elitës politike PD-PS

Themeluesi i Gazetës Liberale, Henri Cili i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora komentoi protestën e Astirit dhe shembjen e banesave.

Çili tha se tek ‘Astiri’ elita politike PD-PS ka bërë një gjë të ndyrë.

Pjesë nga diskutimi:  

Çili: Ne kemi një problem në politikat publike. Ne kemi institucione që nuk kanë tipare, janë Frankenshtajn. Kemi përzjerje me pushtetin lokal, me disa ente.

Astiri është një çështje e të drejtës. Është një gje e ndyrë e elitës politike PD-PS, të cilin ligji i legalizimeve e ka miratuar të padrejtë nga pikëpamja e të drejtës. Sepse ose legalizon gjithkënd ose askënd. Disa legalizohen e disa jo është padrejtësi.

Malaj: Njerëzit e Astirit kanë të drejtën absolute që të trajtoheshin njerëzisht dhe të dëmshpërbleheshin. Po të ishte një shtet ligjor duhet të bënte më para urbanizimin dhe më pas legalizimin, sepse do marrësh para nga taksapaguesi shqiptar. Duke qëne se problemi kishte marrë përmasa të mëdha ata kanë të drejtën ligjore sepse ne kemi vendosur përpara legalizim, pastaj urbanizim.

Nazarko: Padyshim që është akt kriminal.

360grade.al

farma
Ulërima e Xhunglës shqiptare, kafshime dhe kurthe dhe…

Të tjera