» 13 mijë paund për në Britani, arrestohet shqiptari në Bruksel. Kushëriri ishte kreu i grupit i dënuar me disa vite burg e një gjobë marramendëse

13 mijë paund për në Britani, arrestohet shqiptari në Bruksel. Kushëriri ishte kreu i grupit i dënuar me disa vite burg e një gjobë marramendëse

Policia arrestoi dy anëtarë të një organizate kontrabande njerëzore fundjavën e kaluar. Bëhet fjalë për një italian dhe një shqiptar.

Udhëheqësi i bandës u dënua të mërkurën e kaluar me 5 vjet burg dhe një gjobë prej 896,000 euro. Një shofer kamioni dhe disa persona të tjerë u dënuan gjithashtu. “Tani e gjithë banda është goditur”, thotë zyra e prokurorit publik të Bruges.

Burri me origjinë italiane u arrestua pak para se të mund ta merrte aeroplanin për në Itali dhe shqiptari, kushëriri i të dyshuarit kryesor që u dënua me 5 vjet, u ndalua në rajonin e Brukselit. Ata ishin anëtarët e vetëm të organizatës kriminale që ishin akoma të lirë.

Me anë të numrave të telefonave celularë britanikë nga një dosje tjetër e kontrabandës, banda hyri në “syrin” hetuesve vitin e kaluar. Ata arritën të hartëzojnë metodat e punës së shqiptarëve. Kafeneja “The Brain” në Bruksel, e cila drejtohej nga i dyshuari kryesor shqiptar, u përdor si bazë.

Kjo u pësua nga gjashtë kërkime në shtëpi dhe katër të dyshuar u arrestuan. Banda punonte sipas prokurorit publik me transport të garantuar, me ç’rast drejtuesit e kamionëve ishin në dijeni të kontrabandës njerëzore.

Emigrantët paguanin nga 13,000 paund për një vend në kabinën e shoferit. Gjatë vitit 2018, ata kanë kontrabanduar 112 persona në Britani të Madhe. Kamionët zakonisht largoheshin nga parqet e makinave në West Flanders, për shembull në Jabbeke dhe Veurne. Tani shqiptari dhe ai italian do të duhet të përgjigjen para gjykatës korrektuese.


360grade.al


Bajatllëk, mjerim dhe një Gjithollog për KM!…

Të tjera