» FOTOT/Sekretet e Pallatit Buckingham: Fantazma e Lady D, antipatia për Thatcherin dhe modelen me të cilën u arratis mbreti

FOTOT/Sekretet e Pallatit Buckingham: Fantazma e Lady D, antipatia për Thatcherin dhe modelen me të cilën u arratis mbreti

Dalin në botim në Britani, ditaret e gazetarit dhe biografit të Familjes Mbretërore, Kenneth Rosë . Të gjitha sekretet e Oborrit të San Giacomos nga 1979 deri në 2014. Midis episodeve qesharake dhe hakmarrjeve të urryera

Fantazma e Lady D

Elizabeta II, nëna mbretëreshë dhe zonja e saj eshoqërimit, Lady Prue, janë të vetmet dëshmitare të një ekzorcizmi / bekimi, në kështjellën e Sandringhamit ku u shfaq një  fantazmë. Dhoma në fjalë ishte ajo ku mbreti George VI kishte vdekur në vitin 1952, por fantazma supozohej se ishte ajo e Lady Diana. “Gjëra të ngjashme ndodhin kur dikush vdes nga një vdekje e dhunshme,” tha kryeprifti. Ndodhi në 2001 katër vjet pas vdekjes së Lady D. Ditarët e Kenneth Rose, biografi ekspert i familjes mbretërore që vdiq në vitin 2014, e  raportojnë këtë. Kjo është pjesa e dytë e shënimeve të raportuara nga gazetari dhe botuar në vëllimin me titull “Who Loses, Who Win: Udhëtimet e Kenneth Rose, Vol II 1979-2014”. Një pjesë e përmbajtjes është publikuar nga Daily Mail, duke pritur ardhjen në bibliotekë (në foto: Lady D dhe Elizabeth II së bashku në Londër në Gusht 1987).

Ap

Të gjitha sekretet

Vëllimi i parë i Ditarëve u publikua në vitin 2018. Si atëherë edhe ky vëllim do të duket të jetë plot anekdota dhe kuriozitete për jetën private të Elizabeth II dhe Familjes Mbretërore. Libri propozohet si ditar nga gazetari. Lindur nga një seri takimesh mes Kenneth Rose me bashkëpunëtorë dhe ndihmës të besueshëm të sovranes, të gatshëm për të zbuluar detajet më sekrete për jetën në Oboor. Vetë Princesha Diana u konsiderua nga Familja: “e papërgatitur dhe intelektualisht pak brilante” (foto: Princi Charles dhe Lady D në 1984 në dalje të Spitalit të Shën Marisë pas lindjes së Princit Harry)

Getty

Wallis, e padëshiruar

Përveç Dianës edhe Wallis Simpson nuk është dashur nga Oborri. Në vitin 1986 Elizabeth II nuk pranoi të ftohej në Royal Ascot me bashkëshortin e saj, që ishte xhaxhai i saj Edward, në internim me gruan e tij modele amerikane pasi kishte hequr dore nga froni – abdikuar (foto: Wallis Simpson në një portret me stoli nga Van Cleef & Arpels, 1937)

Image result for wallis simpson edward

Wallis Simpson dhe Edward VIII i Anglisë

Miti i Lady D

Pavarësisht peripecive tragjike të Lady D dhe marrëdhënies së vështirë me Familjen Mbretërore, ajo mbetet ende një figurë referimi për botën e sotme. Festimet për 20 vitet që nga vdekja e saj në 2017 e vërtetuan gjithashtu këtë. Në foto princat Ëilliam dhe Harry përpara pallatit Kensington në Londër me gardhin e mbuluar me imazhe të nënës së tyre

Ap

Gjakftohtë

Nga Ditarët del se Elizabeta II ka mësuar të jetë e gjakftohtë dhe asnjëherë të mos zbulojë atë që mendon apo emocionet e saj (në foto Elizabeta me djalin e saj dhe trashëgimtaren e fronit, Princi Charles)

Ap

Churchilli

Duket se Winston Churchill kishte një sens humori të jashtëzakonshëm. Në Ditarët raportohet se ndërsa politikani ishte duke pritur rezultatin e një testi bërthamor të kryer me një bombë të re, ai i tha mbretëreshës Elizabeth II: “nesër do të dimë nëse është një pop (d.m.th një shpërthim) apo një flop (d.m.th një dështim) “. Winston Churchill ishte kreu i parë i qeverisë së Elizabeth me të cilën ishte në kontakt pas vdekjes së babait të saj. Shpesh është raportuar se ishte një prani e pakrahasueshme për monarken e re, në moshën njëzet e shtatë vjeç (foto: Elizabeta më 2 qershor 1953, dita e kurorëzimit)

Ap

Image result for Churchilli elisabeth

Mbretëresha Elisabeth II dhe kryeministri britanik Winston Churchill

E patëmetë
Një imazh i Elizabeth II në 2004 me rastin e hapjes së Parlamentit

Ap

Gjithmonë duke buzëqeshur
Mbretëresha, që nga momenti kur u ngjit në fron, gjithmonë ka qenë gjakftohtë dhe gjithmonë e ka pasur bashkëshortin e saj Philip, Duke të Edinburgut, si një aleat besnik në anën e saj (në foto Elizabeth II dhe Philip në ballkonin e Pallatit Buckingham në ditën e kurorëzimit )

Epa

Mbretëresha Mirren

Trëndafila në 2006 duke shikuar filmin The Queen/Mbretëreshën, me Helen Mirren duke komentuar «Absolutisht e shkëlqyer. Ajo është mbretëresha e vërtetë, në çdo nuancë “(foto: Helen Mirren në një skenë nga filmi The Queen të Stephen Frears (2006) i cili i fitoi një Oskar, Golden Globe dhe Coppa Volpi në Venecia).

Qentë  e adhuruar

Në 1995 duket se ka qënë e vetmja herë që Elizabeth II iu përgjigj një letre nga dekoratori i shtëpive David Hicks dhe gruas së tij Lady Pamela, kushërirë e parë e i Princit Philip, ishte për një letër ngushëllimi të dërguar pas vdekjes së një të qenve corgi të sovranes (foto: 1998, Mbretëresha Elizabeth me një prej qenve të saj Corgi)

Ansa

Image result for elisabeth corgi

Related image

Thatcher, një antipatike

Më pak e vlerësuar nga Nëna Mbretëreshë, Rose zbulon antipatinë e thellë të Elizabeth II ndaj Margaret Thatcher me të cilën kishte dallime në lidhje me zgjedhjet politike në lidhje me Commonwealth. Me rastin e një mbrëmje gala në Covent Garden, Mbretëresha refuzoi të priste Kryeministren e atëhershme Britanike për një përshëndetje (foto: 1995, Elizabeth II dhe Thatcher në Claridge në Londër për darkën e ditëlindjes së Kryeministres)

 

Afp

Image result for elizabeth i , elizabeth II, margaret

 

Të pandara

Tre figurat qendrore të Oborrit të Shën James janë nëna Elizabet, Elizabet II, mbretëresha aktuale dhe Margaret (në foton në ballkonin e Pallatit Buckingham Elizabeth II, në të majtë, nëna e saj Elizabeth I dhe motra e saj, me jeshile, Margaret)/ Përshtati 360grade.al

Ap

Image result for Queen Elizabeth The Queen Mother

 

 

 

 

360grade.al

farma
E njëjta dorë kundër Kosovës dhe Shqipërisë…mektrin


mektrin

farma

Tirana Bank


e-albania


e-albania

Të tjera