» FOTO/ Bukuroshja nga Çamëria u shpall ‘Mis Turqia’ në vitin 1936

FOTO/ Bukuroshja nga Çamëria u shpall ‘Mis Turqia’ në vitin 1936

Mund t’iu duket e pabesueshme, por është e vërtetë.

Konkursin e bukurisë të organizuar për herë të parë në Turqi në vitin 1936 e fitoi vajza nga Çamëria, Haxhire Mirushoglu shkruan ‘Gazeta ekspress’.

Bukuroshja, ishte me perjardhje nga Filati i Çamërisë, e cila bashkë me familjen e saj jetonte në Izmiri.

Babai i saj, Xhevat Mirushi njihej si patriot dhe atdhetar i rezistencës për shpërnguljen e çamëve nga trojet e tyre etnike,nga vitet 1920-1923, ai e kundërshtoi rreptësisht edhe komisionin ndërkombëtar që vëzhgonin.

Image

360grade.al

farma
Ulërima e Xhunglës shqiptare, kafshime dhe kurthe dhe…

Të tjera