» VIDEO/ Po punonin rreth 100 njerëz, hoteli shumëkatësh shembet si kala rëre. Kamerat kapin momentin dramatik

VIDEO/ Po punonin rreth 100 njerëz, hoteli shumëkatësh shembet si kala rëre. Kamerat kapin momentin dramatik

Një ndërtesë shumëkatëshe që shërbente si hotel është rrëzuar sikur të ishte prej rëre. Shpëtuesit rifilluan kërkimet të hënën për një punëtor të bllokuar në rrënoja pas kolapsit vdekjeprurës në New Orleans, thanë zyrtarët, por paqëndrueshmëria e ndërtesës mbetet një situatë e rrezikshme.

“Ende është një ndërtesë shumë e rrezikshme, një situatë e rrezikshme,” tha të hënën, Kryeinspektori i Departamentit të Zjarrit në New Orleans, Tim McConnell. “Ajo kullë është akoma e dëmtuar dhe e pasigurt, dhe ne kemi një rrugë të gjatë”.

“Ndërsa inxhinierët punuan për të stabilizuar ndërtesën, qentë e kërkimit kaluan nëpër faqe në kërkim të punëtorit të zhdukur”, tha McConnell.

Dy njerëz u vranë në rrëzimin e së shtunës dhe të paktën 30 njerëz u shtruan në spital, thanë autoritetet. Të gjithë, përveç një prej të plagosurve, janë larguar, thanë ata.

Pamjet video të ndërtesës që rrëzohen në tokë tregojnë punëtorët që dolën nga një re pluhuri pasi shemben katet e sipërme të ndërtesës, duke lënë mbeturinat që shpërndahen në rrugë.

Një trup i pajetë u nxor nga rrënojat, por ende nuk është identifikuar, tha kryebashkiaku LaToya Cantrell para gazetarëve të dielën në mbrëmje.

Më shumë se 100 njerëz ishin duke punuar në Hotel Hard Rock pranë lagjes historike franceze të qytetit kur ndërtesa filloi të shembej, tha zëdhënësi i Ndërtuesve të Citadel Builders Brian Trascher në një deklaratë.

Autoritetet nuk kanë thënë se çfarë shkaktoi rrëzimin, por Cantrell premtoi një hetim “të pamëshirshëm” për incidentin. Administrata e Sigurisë dhe Shëndetit në Punë do të bashkohej me hetimin pasi të ishin përfunduar përpjekjet e shpëtimit.

360grade.al

farma
KM: “Ju dhunoj me Policinë time! Se për ju s’më rruhet!” Dhe ku gabojnë gazetarët shqiptarë!mektrin


mektrin

farma

Tirana Bank


e-albania


e-albania

Të tjera