» Turqia rrit ofensivën në veri të Sirisë, nis eksodi

Turqia rrit ofensivën në veri të Sirisë, nis eksodi

Dhjetëra mijëra njerëz kanë ikur nga shtëpitë e tyre në veri të Sirisë, pasi forcat turke rritin ofensivën e tyre ndërkufitare në zonat e mbajtura nga kurdët.

Trupat turke kanë rrethuar qytetet kufitare Ras al-Ain dhe Tal Abyad, ndërsa agjencitë e ndihmës kanë frikë se eksodi mund të arrijë në qindra mijëra.

Thirrjet ndërkombëtare janë rritur që Turqia të ndalë sulmin.

Turqia ka mbrojtur përpjekjen e saj për të krijuar një “zonë të sigurt” pa milicitë kurde, e cila gjithashtu mund të strehojë refugjatë sirianë.

Turqia i konsideron milicitë kurde të Forcave Demokratike Siriane (SDF) – të cilat kanë kontrolluar zonat ndërkufitare – si “terroristë” që mbështesin një kryengritje anti-turke.

SDF kanë qenë aleatët kryesorë të Shteteve të Bashkuara në betejën kundër grupit të Shtetit Islamik (IS).

/Ora News.tv/

 

360grade.al

farma
E njëjta dorë kundër Kosovës dhe Shqipërisë…


mektrin


mektrin

farma


Tirana Bank


greencoast


e-albania

Të tjera