» Parandaloni këtë sëmundje duke konsumuar dy filxhanë kafe në ditë

Parandaloni këtë sëmundje duke konsumuar dy filxhanë kafe në ditë

Kafeja është pije e përditshme për shumë njerëz, sidomos për ata që e nisin ditën herët.

Disa studime kanë dalë në përfundimin se dy filxhanë kafeje në ditë ndikojnë në parandalimin e sëmundjes së parkinsonit.

Por si ndikon kafeja në trajtimin e parkinsonit?

Në një eksperiment rastësor të kontrolluar, pacientëve me parkinson u dhanë kafeinë me 2 filxhanë kafeje në ditë, dhe brenda tri javësh, u vunë re përmirësime të ndjeshme.

Ndaj, konsumimi i kësaj sasie kafeje do iu mbajë larg nga kjo sëmundje.


360grade.al


Videoeditoriali i Zhejit/ Çfarë e nervozon Ramën? Çfarë e tremb?!

Të tjera