HARTA/ I gjithë vendi përfshihet nga rrebeshe e stuhi, çfarë parashikojnë sinoptikanët - 360 Grade

HARTA/ I gjithë vendi përfshihet nga rrebeshe e stuhi, çfarë parashikojnë sinoptikanët

Sinoptikanët thonë se rrebeshe shiu dhe stuhi-afatshkurtra ere do te perfshijne vendin tone ne oret e pasdites dhe deri mengjesin e se martes. 

Kjo situate e motit, sipas Meteoalb, mbetet prezent deri ne mesditen e neserme kur pritet dobesim i ndjeshem i intensitetit te shirave.

 

Era do te jete e forte me shpejtesi mbi 65 km/h duke sjelle probleme ne brigjet detare.

meteoalb

Tabela sipas SHMU

70842382_742780676161274_9017307095199907840_n

Njoftimi sipas SHMU

Dita e hene dhe ajo e Martë do të jenë me mot të vranët në të gjithë territorin.

Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme dhe lokalisht të vazhdueshme me intensitet mesatar deri edhe të lartë në formën e stuhive dhe rrebesheve. Kjo situatë më tepër do të jetë e theksuar përgjatë vijës bregdetare dhe zonat e ultësirës perëndimore ndërsa relievet malore do të preken më pak.

Dita e Mërkurë do të ketë përmirësim me mot me alternime kthjellimesh dhe vranësirash dhe reshje shiu të dobta dhe lokale. Dita e Enjte pritet përsëri përkeqësim i motit me reshje shiu me intensitet mesatar deri dhe të lartë në formë stuhish dhe rrebeshesh në zonën e qendrës dhe atë të veriut ndërsa zona e jugut do të preket nga reshje shiu me intensitet të ulët. Java mbyllet me ditën e Premte me mot me alternime vranësirash e kthjellimesh dhe reshje shiu të dobta dhe lokale deri në orët e mesditës.

Temperaturat në vlerat minimale pritet të kapin vlerat nga 9ºC deri në 17ºC ndërsa ato maksimale 17ºC deri në 29ºC. Për rajone/zona të veçanta shihni edhe tabelën bashkëngjitur.


360grade.al


Zheji/Videoeditoriali: Kamerat Pas-bythore, duhet të ndjekin vetëm KM-në …

Të tjera