» Tronditet Australia: Një i ri vret një grua, sulmon disa persona me thikë duke bërtitur ‘Allahu Ekber’

Tronditet Australia: Një i ri vret një grua, sulmon disa persona me thikë duke bërtitur ‘Allahu Ekber’

Njeriu i përlyer me gjak duke bërtitur Allahu Akbar në CBD të Sidnei u nis të plagoste njerëz të shumtë, shkruan Gazeta Metro

Policia po heton nëse sulmuesi, që besohet të jetë Mert Nay nga Blacktoën, kishte dalur nga një institucion korrektues mendor.Ata nuk besojnë se është i lidhur me terrorin, përkundër dëshmitarëve që raportonin se sulmuesi po thoshte thirrje fetare përfshirë ‘Allahu Akbar ’.

Pamjet dramatike shfaqin burrin, të veshur një bluzë, me kapuç gri dhe duke mbajtur një thikë të madhe në dorë dhe duke u hedhur në një Mercedes teksa bërtiste ‘’më qëllo në kokë ’’.

Me pas personi është arrestuar në qendër të Sidnejt, pasi  është ndaluar në rrugë nga këmbësorët, ka thënë policia.

 

360grade.al

farma
Presioni i ambasadorëve, apo “topi te Luli Basha”…


mektrin


mektrin

farma


Tirana Bank


greencoast


e-albania

Të tjera