“Tërmet i dhunshëm në Shqipëri”/1942, Media franceze raportonte: 80 përqind e shtëpive të shkatërruara … shumë të vdekur dhe të plagosur

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 31 Korrik 2019

 

“Le Petit-Journal” ka botuar, të shtunën e 29 gushtit 1942, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me disa tërmete të rënda që kanë rënë asokohe në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Tiranë, 28 gusht. — Dje, në orën 8:15 të mëngjesit, qyteti i vogël i Peshkopisë, i cili gjendet në Shqipërinë e veriut, u godit nga një tërmet i dhunshëm. 80 përqind e shtëpive u shkatërruan.

 

Tërmete janë regjistruar gjithashtu edhe në qytete të tjera shqiptare.

 

Dëmtime të rënda raportohen në shumë fshatra.

 

Thuhet se ka shumë të vdekur dhe të plagosur.

 

Qeveria ka dërguar menjëherë ndihma për viktimat.

360grade.al

Armatosja e frikshme e Ukrainës dhe Ofensiva e Pranverës!| Lufta dhe Paqja

Të tjera