» “Fiksime dhe maniaklleqe”/ Kur Filantropi të futet dhe në krevat …

“Fiksime dhe maniaklleqe”/ Kur Filantropi të futet dhe në krevat …

Avni Delvina 

Ata ishin nje cift i dashuruar si shume te tjere. Gjithcka shkonte normalisht deri ne diten qe ai filloi te merrej me analiza dhe filozofira te situates politike…Degjonte i shkreti qe filantropi ketu, e filantropi aty, jo po te ppp e jo po te kkp, e jo ne pak e jo ne spak, e jo te kingu e jo te vetingu, jo te deti e jo te mbreti, etj…Thirrja ne Hage e kryeministrit te Kosoves i vuri vulen dhe i dha nje rrjedhe te rrezikshme jetes se tyre bashkshortore….Keto lloj fiksimesh ja kishin ulur interesin e krevatit, dhe gruaja e shkrete me kot lodhej e mundohej ta ndillte per te bere ate pune. Lengezohej e shkreta e shtriqej si mace lozonjare, duke i nxjerr prapanicat e duke ja tundur e ferkuar si pa dashje, por ai kishte humbur cdo lloj ndjeshmerie….Nje nate ndersa ajo shtriqej dhe renkonte plot epsh, i leshoi si pa dashje doren mbi gjoksin e tij me shpresa te vakta per pak dashuri, ai ktheu koken dhe e pa i tmerruar dhe i gerthiti: Edhe ketu sme le rehat o burri dheut !!! U ngrit hopthi nga krevati dhe filloi te vishej me shpejtesi…Gruaja e shkrete me syte me lot, filloi ti lutej e ti thoshte se ajo ishte gruaja e tij dhe nuk ishte filantropi…Nga halli i madh ajo filloi ti nxirrte gjijte e bukur e te mrekullueshem, per ta bindur qe ishte ajo. Ajo e dinte qe ai kishte dobesi per gjijte e saj, ku ai shpesh fuste koken dhe rrinte me ore te tera ne erresiren qe krijohej midis dy topave…Por efekti ishte negativ, dhe ai ja tha cope qe ti nuk je gruaja ime por je filantropi…Ai iku nga shtepia dhe njerezit nuk po dinin si ta ndihmonin e ngushellonin te shoqen e shkrete…Nje dite erdhen dhe prinderit e tij dhe se bashku me fisin vajten te bisedonin me ate per ta bindur qe ajo ishte gruaja e tij dhe jo filantropi….Ai u detyrua ti degjonte per respekt, dhe ne nje fare menyre ata e binden qe ajo ishte gruaja e tij, por ai i ra shkurt dhe prere : Edhe nqs kjo eshte gruaja ime sipas jush, nuk ka pike rendesie, pasi neser do te zevendesohet nga filantropi…Keshtu qe si para e si me mrapa, po njesoj e ka fundin kjo histori !…Thuhet qe ai vazhdon te jetoj i vetem se bashku me manite e tij te shumta. Mbyll cdo nate dritaret dhe deren e blinduar nga frika se mos y hyn ne shtepi ai.

Fotografia e Avni Delvina

360grade.al

farma
E njëjta dorë kundër Kosovës dhe Shqipërisë…mektrin


mektrin

farma

Tirana Bank


e-albania


e-albania

Të tjera