» 12 përdorimet e panjohura të mjaltit që do të përmirësojnë shëndetin tuaj

12 përdorimet e panjohura të mjaltit që do të përmirësojnë shëndetin tuaj

Mjalti ofron një sërë përfitimesh për shëndetin tonë. Është antiseptik, dietetik, qetësues, laksativ dhe diuretik. Për më tepër, ka vetitë antibiotike dhe shëruese, si dhe dhënien e energjisë. Më poshtë kemi listuar 12 përdorime të panjohura të mjaltit që do t’ju lënë pa fjalë.

Konservues frutash. Përgatitni një shurup që përbëhet nga mjalti dhe uji. Përzieni të dy përbërësit mirë dhe me masën e përftuar mbuloni frutat.

Relakson këmbët. Pas një dite veçanërisht të lodhshme, mbushni vaskën me ujë të nxehtë dhe hidhni 4 lugë mjaltë. Falë vetive të tij relaksuese, mjalti ndihmon në lirimin e stresit.

Flokët. Hidh një lugë mjaltë në një litër ujë të ngrohtë dhe tundeni derisa të shkrihet plotësisht. Lani flokët me të, pasi mjalti ka prona antibakteriale që lufton zbokthin, si dhe u jep shkëlqim flokëve.

Exfoliating. Përzieni pak mjaltë me bajame dhe lëng limoni. Aplikojeni direkt në fytyrë, duke bërë lëvizje rrotulluese. Në fund pastrojeni fytyrën me ujë të freskët dhe thajeni atë pa e fërkuar.

Locion fytyre. Mjalti është një antibakterial natyral, më delikatë se çdo sapun. Pastrojeni fytyrën me ujë të ngrohtë dhe aplikoni pak mjaltë në fytyrë, duke kryer masazh. Lëreni të veprojë për 10 minuta, pastaj shpëlajeni.

Hidratues. Nxehni pak mjaltë për t’i dhënë një konsistencë më të lëngshme. Hidhni mbi të shijen e bimëve aromatike (një lugë gjelle bimë aromatike për çdo 220 gram mjaltë). Masën e përftuar vendoseni në një enë hermetike dhe lëreni të qëndrojë për 1 javë. Aplikojeni në fytyrë për të shijuar vetitë e lagështisë së mjaltit.

Parazitët. Duke kombinuar pjesë të barabarta të mjaltit, ujit dhe uthullës është e mundur të merret një ilaç efektiv kundër paraziteve të zorrëve. Piheni dy herë në ditë.

Prerjet dhe djegiet. Mjalti ka shumë veti antibakteriale për të përshpejtuar procesin e kujdesit të plagës dhe parandalimin e infeksioneve. Aplikoni pak mjaltë në prerje dhe djegie.

Puçrra fytyre. Nëse lëkura juaj është e yndyrshme dhe ju keni tendencë të vuani nga puçrra fytyre, vendoseni pak mjaltë mbi to për rreth gjysmë ore. Përsëriteni çdo ditë për të shpejtuar shërimin e akneve.

Ankthi. Mjalti ka vlera relaksuese që na ndihmojnë të qetësojmë ankthin dhe stresin. Përgatitni një çaj bimor dhe ëmbëlsojeni me mjaltë për të shijuar këto vlera.

Insomnia. Mjalti ka veti qetësuese që na ndihmojnë të stimulojmë gjumin në mënyrë të natyrshme. Mjafton vetëm të merrni një lugë çaji mjaltë me një majë kripë një orë para se të shkoni për të fjetur.

Dhimbje koke nga pija. Mjalti ndihmon në zbutjen e simptomave të pijes, siç janë dhimbjet e kokës dhe shqetësimet e stomakut. Tretni një lugë mjaltë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe piheni për të përshpejtuar metabolizmin e alkoolit.

360grade.al

farma
Ulërima e Xhunglës shqiptare, kafshime dhe kurthe dhe…

Të tjera