» VIDEO/ E paparë, nëndetëse e ngarkuar me kokainë, lufta e rojeve detare në SHBA për ta ndaluar

VIDEO/ E paparë, nëndetëse e ngarkuar me kokainë, lufta e rojeve detare në SHBA për ta ndaluar

Pesë kontrabandistë të dyshuar droge u gjetën, u tha mediave shefi i rojeve John Masson me Gardën Bregdetare të SHBA, të enjten sipas  Fox News.

Ai tha se anijet gjysmë-zhytëse me vetëlëvizje ndonjëherë përdoren nga trafikantët për të kontrabanduar drogë në det të hapur. Masson konfirmoi se mjetet janë të dizenjuara për të mbajtur sasi të mëdha të narkotikëve dhe janë përdorur për t’u përpjekur t’i shmangen zbulimit.

“Levizin shumë shumë shpejt me shpejtësi të lartë në det dhe kjo është në thelb e rrezikshme”, tha Masson për Fox News, duke e referuar videos. “Ne i zbusim këto rreziqe sa më mirë që mundemi, por tregon përkushtimin e ekuipazhit në mbajtjen e këtyre narkotikëve ilegalë nga rrugët tona”.

Pamjet e shquara kapën vëmendjen e Presidentit Trump, i cili përgëzoi anëtarët e shërbimit për guximin e tyre.

Image

Video kapi një pjesë të një operacioni njëmujor të drogës, në të cilin 39,000 paund kokainë dhe 933 kilogramë marihuanë u konfiskuan në ujërat ndërkombëtare në Paqësorin Lindor, sipas një njoftimi për shtyp.

Deklarata tha se drogërat përfaqësojnë 14 ndalesa të ndara të dyshuara për trafik droge dhe ndërprerje jashtë brigjeve të Meksikës, Amerikës Qendrore dhe Jugore nga tre roje bregdetare midis majit dhe korrikut 2019.”

Masson i tha Fox News se operacionet do të çojnë në ndjekjen penale të 55 kontrabandistëve të supozuar të drogës. Ai shtoi se ndërsa disa nga trafikantët e supozuar do t’i dorëzohen autoriteteve federale, të tjerët do të kthehen në vendet e tyre ku ata do të përballen me autoritetet ndërkombëtare.

Image

Zëvendëspresidenti Pence ishte në San Diego të enjten pasi anëtarët e Gardës Bregdetare shkarkuan drogën e kapur. Ai foli gjerësisht për “shërbimin e guximshëm” te Rojeve bregdetare për të ndihmuar për të shpëtuar jetë.

Masson i tha Fox News se operacioni ishte pjesë e patrullës së parë të drogës nga Munro që kur u porosit në prill 2017.

 


360grade.al


Videoeditoriali i Zhejit/ Çfarë e nervozon Ramën? Çfarë e tremb?!

Të tjera