» ‘Komedi’ në sallën e gjyqit, ç’ndodhi në seancën për Babalen. Nga dëshmia e “Toto Qorrit” te …

‘Komedi’ në sallën e gjyqit, ç’ndodhi në seancën për Babalen. Nga dëshmia e “Toto Qorrit” te …

Katër policë dhe 2 biznesmenë dëshmuan dje përballë Gjykatës së Tiranës, për procesin ndaj të ashtuquajturit “Babale” dhe 3 të pandehurve të tjerë, ndërsa seanca është zhvilluar mes batutave.

Albert Veliu4

 

Ndërkohë që Prokuroria ishte në kërkim të “Ermalit” të përmendur nga Albert Veliu, kishte thirrur gjithashtu për të dëgjuar dëshminë e katër punonjësve të Policisë, që në kohën kur është bërë audiopërgjimi, kanë ushtruar detyrën në Drejtorinë e Policisë së Vlorës. Të pyetur nga prokurorët nëse kishin njohje me Albert Veliun dhe Agron Xhafën, të katër policët u shprehën se kishin dëgjuar për ta vetëm në momentin që në televizion është publikuar ngjarja.

Ndërkohë, dëshmitë e tyre u vunë në dyshim nga avokatët e të pandehurve. Para Gjykatës dëshmoi edhe shefi i Policisë Kufitare të Morinës, i cili në kohën kur ka ndodhur ngjarja ka qenë shef i Policisë Kufitare në Dhërmi.

“Nuk e njoh fare Albert Veliun, si fytyrë e kam parë vetëm në televizion. As Geron Xhafën nuk e njoh, vetëm në televizion e kam parë”, tha ai. Avokatët e gazetarit Jetmir Olldashi dhe ishdeputetit të PD-së, Ervin Salianjit, ngritën dyshime në lidhje me lëvizjen nga detyra të tij, nga Dhërmiu në Pikën Kufitare të Morinës, në nëntor të 2017-ës.

BIZNESMENËT

Në seancën e djeshme dhanë dëshminë e tyre edhe dy biznesmenë, të cilët në zonën e Lungomares kishin bar-restorante. Kështu, shtetasi E.D. tha se e njihte Albert Veliun dhe se e kishte pasur komshi. Por ai shtoi se Babalja nuk kishte qenë asnjëherë në restorantin e tij, pasi ai vend nuk ishte për njerëz si ai, por të “përzgjedhur”.

Të pyetur nga avokatët e të pandehurve, nëse kishte shkuar Geron Xhafa, biznesi e mohoi. E.D. tha gjithashtu se i kishte dhënë lekë disa herë Veliut, por jo si borxh, ia kishte falur dhe ai nuk i kishte detyrime. “Kam një bar restorant në Lungomare, ndryshe më thërrasin edhe si Toto Qorri. Unë Babalen e njoh, e kam gjiton, si të thuash jemi rritur bashkë. Klient nuk e kam pasur ndonjëherë te bari dhe për këtë jam i sigurt, pasi nuk është vend për llojin e tij është për njerëz të zgjedhur. As Geron Xhafa nuk ka ardhur ndonjëherë në barin tim. Veliun e kam takuar rreth një vit më parë, duke dalë nga shtëpia, pasi dalim në të njëjtën rrugicë. I kam dhënë disa herë lekë atij, por nuk i quaj borxh, pasi ia kam falur”, tha shtetasi E.D.

FAKTI I RI

Në momentin që në sallën e gjyqit hyri dëshmitari N.M., pronar i një bari në Lungomare, ku ishte i punësuar djali i Albert Veliut, i pandehuri i vetëm që ishte pas hekurave, e përshëndeti.

Me idenë se Fredi Alizoti donte të bënte pyetje, gjyqtari i dha fjalën, por Alizoti tha se vetëm donte të përshëndeste dëshmitarin, pasi e njihte, duke shkaktuar të qeshura. Njohja e Alizotit me dëshmitarin N.M., ishte një fakt i ri si për prokurorët dhe për mbrojtësit. Sipas N. M., ai e njihte Alizotin, pasi kishte shkuar disa herë për të pirë kafe te lokali i tij me Babalen, ku ky i fundit shkonte shpesh, pasi kishte djalin në punë.

“Kam një lokal në Lungomare. Albert Veliun e njoh, djalin e tij e kam pasur në punë te bari. Ne e kemi marrë vesh për audiopërgjimin kur kemi qenë te lokali. Teksa po e dëgjonim, i them djalit të tij se me duket se ky është babai yt. Ai e mori në telefon dhe i tha se ishte bërë i famshëm. Katër ditë pas kësaj, djali i Bertit është larguar. Agron Xhafën nuk e njoh, vetëm kur kam parë lajmet në televizion”, tha M.N.

 


360grade.al


Videoeditoriali i Zhejit/ Çfarë e nervozon Ramën? Çfarë e tremb?!

Të tjera