» Forma juaj e trupit tregon shumë/ Ja cilat gra rrezikohen nga kanceri i gjirit

Forma juaj e trupit tregon shumë/ Ja cilat gra rrezikohen nga kanceri i gjirit

Studimi më i fundit ka habitur gratë në gjithë botën sepse sipas tyre në varësi të formës së trupit ato rrezikohen nga kanceri i gjirit.

Ekspertët kineze kanë treguar se gratë që e kanë formën e trupit si “mollë” rrezikohen më shumë që të preken nga një formë vdekjeprurëse e kancerit të gjirit dhe se gratë me indeks të lartë të masës trupore, ku matet masa dhjamore në lëkurë, janë më të rrezikuara që të kenë kancerin e gjirit ER + (receptorin pozitiv të estrogjenit).

Related image

Kjo formë e sëmundjes mund të influencohet nga estrogjeni, pasi hormoni mund të ngjitet tek antigjenet për të stimuluar rritjen e qelizave kancerogjene.

Pacientët zakonisht marrin tamoksifen, një ilaç që funksionon duke bllokuar oestrogjenin, i cili çon në zhvillimin e qelizave tumorale. Ndërsa ato me formë të trupit si dardhë janë më të predispozuar të kenë kancerin e gjirit ER (receptori negativ i estrogjenit).

 


360grade.al


Videoeditoriali i Zhejit/Pse vuan Rama? Ai ka gjithçka! …

Të tjera