» “Lamtumirë Shkodër”/ Edhe Roma e famëshme dikur u mund nga barbarët …

“Lamtumirë Shkodër”/ Edhe Roma e famëshme dikur u mund nga barbarët …

Nje grafike dramatike me titull “Lamtumire Shkoder”, e grafistit të njohur Avni Delvina

Edhe ky qytet me nje histori mijevjecare, me ne fund ra ne duart e armates Brancaleone te gjeneralit te temerrshem….Eshte e trishte dhe e dhimbeshme, por mund te gjendet ngushellim….Edhe Roma e fameshme u mund nga barbaret….
Ne grafike jepet gjenerali i tmerrshem qe drejton dhe merr pjese ne ngritjen e flamurit mbi kalane e Rozafes. Flamuri ngrihet nga njeriu superstar i reformes ne drejtesi, ndersa tjetri ben roje dhe eshte ne gadishmeri si gjithmone….Ne kete foto historike mungon nje katunar nga Peqini, i cili u vonua duke kerkuar xhel flokesh, por ne kete situate lufte dyqanet ishin mbyllur….dhe historia kalon e nuk kthehet me.
Kjo grafike eshte realizuar me ngritjen e flamurit mbi Reichtag nga ushtaret sovjetike.


360grade.al


Shqiptarëve u ka ardh’ koha të shkrepin pistoletën, sepse…

Të tjera

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!