» Prekja nga osteoporoza fillon që pas të 30-tave/ 14 ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni

Prekja nga osteoporoza fillon që pas të 30-tave/ 14 ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni

Metabolizmi i njeriut fillon të ngjeshet pas moshës 30 vjeç. Ju mendoni që osteoporoza është një sëmundje që prek të moshuarit por e keni gabim, fillon pikërisht pas moshës 30 vjeç.

Nëse ju keni lindur fëmijë apo sapo mendoni të krijoni familje fertiliteti ndryshon. Para se të bini në depression mendoni se ushqimi është një nga pjesët më të rëndësishme të ngadalësimit të plakjes.

Duke zgjedhur nutricionet e duhura ju mund të shmangni për një kohë të gjatë plakjen. Pra po sikur t’iu themi që ushqimi e bën moshën?

Nuk do ta besoni se cilat janë ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni pas të 30-tave. Ja çfarë përfshin lista.

Sheqernat

Ëmbëlsirat artificiale

Alkooli

Kafeina

Vaji bimor i perimeve

Mielli i bardhë

Vajra dhe transfate pjesërisht të hidrogjenizuara

Mish i përpunuar

Kripa

Kremi i kafesë

Ushqimet e konservuara

Erëzat dhe salcat

Sodë

Produkte jo organike

360grade.al

farma
KM: “Ju dhunoj me Policinë time! Se për ju s’më rruhet!” Dhe ku gabojnë gazetarët shqiptarë!mektrin


mektrin

farma

Tirana Bank


e-albania


e-albania

Të tjera