» Ushqimet që duhet të zgjidhni kundër kolesterolit të lartë

Ushqimet që duhet të zgjidhni kundër kolesterolit të lartë

Nivelet e larta të kolesterolit fillimisht nuk shfaqin asnjë simptomë. Por shkaktojnë dëmtime të thella në trup. Me kalimin e kohës, nivelet e larta të kolesterolit mund të çojnë në krijimin e një pllake bakteriale brenda arterieve. E njohur si arteroskleroza, kjo gjendje ngushton hapësirën ku qarkullon gjaku dhe rrit rrezikun për zhvillimin sëmundjeve të zemrës.

Si duhet të veproni dhe cilat ushqime duhet të zgjidhni për të ulur kolesterolin. Si fillim shtoni ushqimet që ulin LDL-në, kolesterolin e dëmshëm që sjell ne vete copëza që ju bllokojnë venat dhe enët e gjakut. Në të njejtën kohë, reduktoni ushimet që rrisin LDL-në.

Tërshëra: Një hap i parë i lehtë për të ulur kolesterolin është të hani një tas me tërshërë ose drithëra të ftohta me bazë djathi për mëngjes. Kjo ju jep 1 deri në 2 gramë fibra të tretshëm. Shtoni një banane ose disa luleshtrydhe për një tjetër gjysmë grami. Udhëzimet aktuale të të ushqyerit rekomandojnë marrjen e 20 deri 35 gramë fibra në ditë, me të paktën 5 deri në 10 gramë që vijnë nga fibra të tretshëm.

Elbi dhe drithërat: Ashtu si tërshëra, elbi dhe të gjitha llojet e drithërave mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve të zemrës, kryesisht nëpërmjet fibrave të tretshme që ato sigurojnë.

Fasulet: Fasulet janë veçanërisht të pasura me fibra të tretshëm. Ato gjithashtu marrin kohë për t’u tretur, çka do të thotë se do ndiheni të plotë për më gjatë pasi i keni konsumuar. Kjo është arsyeja që fasulet janë një ushqim i dobishëm për njerëzit që përpiqen të humbasin peshën. Me kaq shumë zgjedhje nga fasulet deri te thjerrëzat, bizelet e zeza dhe më gjerë dhe kaq shumë mënyra për t’i përgatitur ato, fasulet janë një ushqim shumë i gjithëanshëm.

Patëllxhanet dhe bamjet: Këto dy perime me kalori të ulët janë burime të mira të fibrave të tretshme.

Arrat: Një studim ka treguar se bajamet, arrat dhe kikirikë janë të mira për zemrën. Duke ngrënë 2 arra në ditë, mund të ulni pak LDL-në, me rendin prej 5%. Arrat kanë lëndë ushqyese shtesë që mbrojnë zemrën në mënyra të tjera.

Vajrat vegjetale: Përdorimi i vajrave vegjetale si: kanola, luledielli etj në vend të gjalpit apo dhjamit gjatë gatimit ose në tryezë, ndihmojnë në uljen e LDL-së.

Molla, rrushi, luleshtrydhet, frutat dhe agrumet: Këto fruta janë të pasura me pektin, një lloj fibër i tretshëm që ul LDL-në.

Produktet e sojës: Ushqimi i sojeve dhe i ushqimeve të bëra prej tyre, si qumështi i sojeve, u mbrojtën një herë si një mënyrë e fuqishme për të ulur kolesterolin. Analizat tregojnë se nëse konsumoni 25 gramë proteina soje në ditë (2 1/2 gota qumësht soje) mund të ulin LDL nga 5% në 6%.

Yndyrat e peshkut: Konsumi i peshkut dy ose tre herë në javë mund të ulë LDL në dy mënyra, duke zëvendësuar mishin, i cili ka yndyrna të ngopura LDL, dhe duke dhënë yndyrna omega-3 të uljes së LDL. Omega-3 redukton trigliceridet në gjak dhe gjithashtu mbron zemrën duke ndihmuar në parandalimin e fillimit të ritmeve anormale të zemrës.

360grade.al

farma
Presioni i ambasadorëve, apo “topi te Luli Basha”…

Të tjera