» Anarkistët sulmojnë me bojë dhe tymuese shtëpinë e Ambasadorit amerikan

Anarkistët sulmojnë me bojë dhe tymuese shtëpinë e Ambasadorit amerikan

Grupi anarkist “Rubikon” ka vandalizuar në orët e para të mëngjesit të sotëm shtëpinë e ambasadorit amerikan Jeffrey Paiat, e vendosur pranë ambasadës amerikane, në Ambelokipi.

Ngjarja ka ndodhur rreth orës 04.00. Sipas informacioneve, 10 persona në pesë motoçikleta, hodhën bojë dhe tymuese dhe më pas u larguan.

Sulmi vjen pas një sërë protestash të anarkistëve për të lejuar terroristin e “17 Nëntorit” Dhimitris Kufondindas të dalë me leje nga burgu ku kryen dënimin për një sërë aktesh terroriste, mes tyre dhe atentate e vrasje. Ky i fundit ndodhet në grevë urie prej 2 majit, dhe “Rubikon” fajëson Ambasadën amerikane për presion lidhur me këtë çështje.

Ky është sulmi i tretë në rezidencën e Jeffrey Paiat dhe Ambasadës së SHBA brenda disa muajve.

“Është një vandalizëm fëminor”

Ambasadori amerikan e përshkroi sulmin në shtëpinë e tij si “vandalizëm fëminor”.

“Mirëmëngjes, sot u zgjova me një vandalizëm fëminor jashtë shtëpisë sime dhe do të vazhdoj të punoj me autoritetet greke për të ndëshkuar fajtorët sipas ligjit. Shkatërrimi i pronës nuk është një protestë paqësore, “shkroi Jeffrey Paayt në llogarinë e tij të Twitter.

Ministria e Punëve të Jashtme: Ne dënojmë vandalizmin 

“Ne e dënojmë incidentin aktual të vandalizmit në rezidencën e Ambasadorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ky është një veprim i papranueshëm dhe i papërgjegjshëm që, megjithatë, nuk do të dëmtojë miqësinë dhe bashkëpunimin gjithnjë në rritje midis dy vendeve tona. Një partneritet i bazuar në parime dhe vlera të përbashkëta, në dobi të të dy popujve tanë “, tha Ministria e Jashtme në një deklaratë mbi incidentin.

“Autoritetet kompetente greke po ndërmarrin tashmë të gjitha hapat e nevojshëm për t’i sjellë autorët para drejtësisë”, konkludon njoftimi.

Siç thuhet nga burime diplomatike, ministri i jashtëm George Katrougalos pati një bisedë telefonike me ambasadorin amerikan, i cili shprehu mbështetjen e palës greke dhe e informoi atë për të gjitha veprimet e drejtpërdrejta të autoriteteve greke.

/Ora News.tv/

 

360grade.al

farma
Presioni i ambasadorëve, apo “topi te Luli Basha”…


mektrin


mektrin

farma


Tirana Bank


greencoast


e-albania

Të tjera