» Limoni ka cilësi të mira anti-kancer, si të përdoret

Limoni ka cilësi të mira anti-kancer, si të përdoret

I shijshëm e plot dobi, limoni gjithashtu ka veti antitumorale, kështu që ne të gjithë duhet ta përfshijmë atë në dietë.

Ky frut luan një rol shumë të rëndësishëm në mbrojtjen kundër rrezikut të kancerit, veçanërisht kur shtohet në një jetë të shëndetshme dhe një dietë të ekuilibruar. Në limon ka substanca me veti antioksiduese, të afta për të luftuar veprimin e radikaleve të lira që ndryshojnë strukturën e membranave qelizore dhe promovojnë formimin e neoplazmave.

 

 

Flavonoidet dhe limonoidet janë të përqendruara kryesisht në lëkurën e frutit, dhe i japin asaj shijen e pagabueshme. Studime të shumta shkencore kanë treguar fuqinë e limonit për të luftuar formimin e tumoreve. Substancat që përmbajnë pulpë të tij në fakt arrijnë të kufizojnë veprimin e molekulave potencialisht kancerogjene, duke ngadalësuar dyfishimin e qelizave të kancerit. Përveç kësaj, ky agrum redukton inflamimin kronik dhe ka aftësinë e drejtpërdrejtë për të bllokuar neuroblastomën, një lloj të veçantë të qelizave të kancerit.

Dobitë e limonit – sigurisht – nuk ndalen këtu. I pasur me kalium, kalcium, hekur dhe vitaminë C, rrit sistemin imunitar dhe luan një rol detoksifikues në trup. Ndihmon eliminimin e të gjitha toksinave të tepërta në trup, pastrimin dhe përshpejtimin e prodhimit të qelizave të bardha që janë aq çmuara.

Lëngu i tij rekomandohet për ata që vuajnë nga dispepsia dhe kapsllëku, por edhe për të luftuar tensionin e lartë të gjakut dhe për ata që vuajnë nga probleme të zemrës, në sajë të përmbajtjes së lartë të kaliumit. Përmbajtja e vitaminës B3 është e dobishme për forcimin e enëve të gjakut dhe parandalimin e gjakderdhjes së brendshme, rekomandohet gjithashtu për ata që vuajnë nga anemia ose diabeti.

Si ta marrim? Për shkak të përfitimeve të shumta, limoni nuk duhet të mungojë kurrë në tryezën tonë. Para së gjithash, çdo mëngjes para mëngjesit, konsumoni një gotë me ujë të ngrohtë dhe limon. Kjo do t’ju lejojë të pastroni trupin, të përmirësoni tretjen dhe të pastroni veten. Limoni është gjithashtu i shkëlqyer i zier, me një majë xhenxhefil, si një aromatizues për ëmbëlsira dhe kremra, ose si një ingredient për të veshur sallatën.

360grade.al

farma
E njëjta dorë kundër Kosovës dhe Shqipërisë…mektrin


mektrin

farma

Tirana Bank


e-albania


e-albania

Të tjera