» Zjarri në Katedrale, Macron shpall emergjencën kombëtare

Zjarri në Katedrale, Macron shpall emergjencën kombëtare

Presidenti Macron ka shpallur emergjencën kombëtare pas zjarrit shkatërrues që ka rënë në Katedralen e Notre-Dame.

Pamjet tregojnë tymin e bardhë dhe flakët që vazhdojnë ende në strukturë. ‘Po digjet gjithçka dhe nuk do mbetet asgjë në strukturën prej druri’, ka thënë zëdhënësi i katedrales Andre Finot.

Zjarri, që ka shkaktuar shembjen e çatisë dhe të majës simbol të qytetit, besohet se ka rënë në zonën e cila po restaurohet. Flakët kanë përfshirë pothuajse të gjithë strukturën.

Tani rrezikojnë të digjen edhe dy kullat ikonike të katedrales. ’Nuk jemi të sigurt që mund ta shpëtojmë’, ka thënë nënsekretari i brendshëm francez, Laurent Nunez.


360grade.al


Videoeditoriali i Zhejit/ 30 Qershor? “Të gjitha pushtetet sovjetëve…”

Të tjera