» Kush ia hoqi shijen e keqe Theo Jacobs, pilula dhe dy standartet e ONM

Kush ia hoqi shijen e keqe Theo Jacobs, pilula dhe dy standartet e ONM

Do e nis këtë shkrim duke nenvizuar dashamiresinë që kam personalisht ndaj njerëzve me emrin THEO;, më japin një ndjesi te butëdhe i perkthej ne njerez pozitive dhe koherente.

Por kesaj radhe po zhgenjehem fatkeqesisht:

Para ca kohesh pame te gjithe ne shqiptaret e thjeshte e sidomos juristet e perfshire profesionalisht, senacen e mbatjur para KPK ne lidhje me subjektin e  kualifikimit Donika Prela, aktualisht Kryeprokurore e KOMANDUAR e Prokurorise se Krimeve te Renda ne Tirane.

U ndjeme te gjithe te çliruar madje dhe me skeptiket, kur Zoti Theo Jacobs, nje nga anetaret e ONM, ne cilesine e oponentit te Komisionit te Pavarur te Kualifikimit, foli mjat fort, madje me fort sesa ne raste pararendese, duke thene:

“Kjo seance me ka lene shijen e nje pilule qe e merr me uje ne mengjes, te ngelet ne fyt, e shija e saj e keqe te mbetet deri ne periudhen e drekes”…..

Gati gati duartrokita, jo sepse kam ndonje mëri personale me Donika Prelen. Afare!! Madje nuk e njoh as personalisht as profesionalisht.

Por u ndjeva mire sepse ne ato momente mendova se kjo reforme ose me mire ONM nuk qenka aq indiferente dhe perzgjedhese ndaj subjekteve te vettingut.

Dhe me thene te drejten doja te shkruaja dy rreshta pozitive per vete ONM dhe Theo Jacobs.

Edhe njehere, jo per çeshtje personale, sepse nuk kam asgje me Zj. Prela, por duke pare dhe konstatuar vete ONM ne seance nje seri pafund shkeljesh qe ishin tejet flagrante e te pajustifikuara dhe mjaft serioze, siç dhe vete ONM u shpreh ne ate seance.

Kisha bere gati nje monument fjalesh e  falenderimesh per Theon dhe ONM. Por si juriste me eksperience prisja momentin e akimimit te vendimit te KPK-se qe te isha brenda nje kornize juridike te shendoshe.

Dhe ja dje, ankimimi doli. U çlirova sepse koha me dha te drejte e ne fund te fundit “Drejtesia fiton thashe”. Por si per zhgenjimin tim serish, lexoj ankimimin e konstatova se ndryshe nga mjaft raste te tjera pararendese, ONM-ja nuk foli fare madje as Theo Jacobs hiç as edhe nje fjali!!!!!

U rroka te gjej arsyet qe e kishin transformuar Z. Jacobs nga ai luftetar i seances se KPK te kalonte ne heshtje totale duke mos perkrahur as edhe nje prej 5 shkeljeve te renditura nga vete Komisioneri Publik ne ankimimin e tij…

Çfare ndodhi valle? Ku mbeti pilula e ONM? Si iku shija e keqe e saj e me çfare gjeje e kishte gelltitur Z. Jacobs pilulen? Uji ndihmon vertet por nuk e largon shijen e keqe te nje ilaci se personalisht jo vetem mua por dhe humaneve te tjere, shija nga diçka e keqe na largohet nga nje ushqim i mire ne fund…qofte dhe nje kafshate buke thate….

Nuk besoj qe ONM e cila personalizon idelalin e asnjenesise e te saktesise, te kenaqej me kaq pak, duke heshtur.

Ku shkuan standartet e rrepta dhe strikte ne gjykim te ONM?

Mbeta pa fjale, hoqa menjane lavdet e pregatitura per ONM me pare dhe ja ku jam: duke vajtuar dy standartet e ketij organizmi qe pritet te vere drejtesi e te na beje te besojme te gjithe shqiptareve se REFORMA po shkon ne drejtimin e duhur!!

Nuk qenka e thene pra… Me duhet ti kthehem me mire sondazhit te bere ca dite me pare nga KOMITETI SHQIPTAR i HESINKIT ku 63% e shqiptareve nuk besojne te Reforma ne Drejtesi qe po na serviret e thashe: Ç’me duhet mua te kundershtoj ate qe eshte ne fund te fundit perceptimi i ketij populli e qe me te drejte eshte ai qe doli ne sondazh?

Nuk mund ta mbyll ketu kete shkrim pa nenvizuar dhe dicka ose me mire nje shkelje tjeter flagrante te kesaj reforme qe po serviret: Te gjithe Drejtuesit e Komanduar aktualisht nga PPP Marku, ne te gjitha Prokurorite e rretheve, perveçse po shihen me lupe nga ONM e komisionere, jane dhe drejtues pa mandat!!!!

E them kete sepse, me ngritjen e KLP ne Janar 2019 dhe venies se tij ne fuknsionim, merr fund edhe situata tranzitore e ketyre drejtuesve dhe pozicioni tyre i perkohshem. Qe dmth ose KLP duhet ti konfirmonte ne detyre ose keta drejtues duhet te kthehen ne pozicionet e tyre te meparshme para komandimit.

Gjë qe nuk po ndodh….

E ne fund, pasi me eshte bere lemsh e gjithe doktrina juridike e gjithe SHTETIT TE SE DREJTES, shoh dhe nje gallate tjeter: Sot propozohet i vetmi dhe pakonkurrent Vate Stakaj ne pozicionin  vakant te nje anetari te shkarkuar te KLP!!

Reforme te mbare ne drejtesi shqiptaret e mi te vuajtur!

Nga Sonila Bejtja

 

 

 

 

 

 

 

360grade.al

Rama dhe OpenBallkan gjeopolitika e tij e “shalqirit të Konispolit!”

Të tjera