» Debati për arsimin, deputetja Duma: Universitetet publike po shkojnë në rrënim

Debati për arsimin, deputetja Duma: Universitetet publike po shkojnë në rrënim

E ftuar në emisionin “Arena nga Dritan Hila” në Ora News, zëdhënësja e grupit të Partisë Demokratike, Grida Duma ka deklaruar se Universitetet publike po shkojnë në rrënim, për shkak të mungesës së financimeve.

“Universiteteve publike po u ikën mundësia për tu financuar dhe ato do të shkojnë në rrënim. Ligji i arsimit të lartë është miratuar me shumë kundërshtime, dhe frika që kanë pedagogët është se ajo i ҫon, jo drejt një formule me mbështetjen kërkimin shkencor, por drejt një formule që kërkon aftësi menaxheriale të cilët universitetet publike nuk e kanë të mundur.”-tha Duma./ora news/ 360grade.al


360grade.al


Ato që ju dhanë Ramës me të tepërt, po i hiqen sot, një e nga një…

Të tjera