» Ngrohja globale mund të risjellë “Vdekjen e Zezë”, sëmundjen që zhduku gjysmën e popullsisë së Evropës

Ngrohja globale mund të risjellë “Vdekjen e Zezë”, sëmundjen që zhduku gjysmën e popullsisë së Evropës

Ngrohja globale mund të sjellë përsëri sëmundje vrasëse të tilla si Vdekja e Zezë që fshiu nga faqja e dheut dhjetëra milionë njerëz në mesjetë.

Sipas profesorit të Oksfordit, Peter Frankopan, shkrirja e akullit për shkak të temperaturave më të larta globale mund të lëshojë agjentë biologjikë të cilët ishin bllokuar për mijëra vjet.

Shkencëtarët e klimës paralajmëruan javën e kaluar se bota do të vuajë nga moti ekstrem dhe fatkeqësi natyrore duke përfshirë thatësirë dhe përmbytje, nëse rritja e temperaturave globale nuk do të mbahet nën 1.5C (2.7 ° F).

Profesor Frankopan deklaroi se një rritje e ngjashme e temperaturave kishte mundësuar murtajën e madhe të vitit 1340-ve, raportoi The Times.

Ai u shpreh:

Procesi i asaj që ndodh kur ka një lloj ndryshimi klimatik është i madh. Për shembull, në 1340, një lëvizje 1.5 ° C (2.7 ° F) e ngrohjes së atmosferës së tokës – ndoshta për shkak të flakëve diellore ose aktivitetit vullkanik – ndryshoi ciklin e bakterit Yersinia pestis. Kjo diferencë dhe një shkallë e gjysmë lejoi një mikrob të vogël të zhvillohej në Vdekjen e Zezë”.

Vdekja e zezë në vitet 1340 ishte një nga shpërthimet më vdekjeprurëse të sëmundjes në historinë njerëzore.

Dhjetëra milionë njerëz u vranë, me trupa të grumbulluar në varre masive. Disa studiues besojnë madje se gjysma popullsisë së Evropës u fashit.


360grade.al


Ato që ju dhanë Ramës me të tepërt, po i hiqen sot, një e nga një…

Të tjera