» Gjashtë truket si të humbni peshë pa mbajtur dietë

Gjashtë truket si të humbni peshë pa mbajtur dietë

Për të humbur peshë është thelbësore të hani shëndetshëm dhe të ushtroheni. Megjithatë, ka  disa truket që ndihmojnë për të ruajtur qëllimet e mira, për të zvogëluar ndjenjën e urisë.

Truket në të cilat shtëpia gjithashtu luan një rol të madh, sidomos kuzhina.

A e dini, për shembull, se ngjyra e mureve ndikon në oreksin tuaj? Kjo është arsyeja pse Kendall Jenner në shtëpinë e saj të re vendosi të pikturojë muret,  që sipas shkencëtarëve do të ka fuqinë për të qetësuar instinktet e urisë.

Pa rindërtuar tërë shtëpinë, këtu janë gjashtë sekrete që do të zbatohen në shtëpi për të humbur peshë pa dietë.

pllaka ngjyra

 

1. PËRDORNI PJATA TË KUNDËRTA ME NGJYRËN E USHQIMIT

Një studim i kryer nga Food and Brand Lab në Universitetin Cornell tregoi se kur ka pak kontrast të ngjyrave  mes ushqimit dhe gjellës, ka një tendencë për të ngrënë deri në 30% më shumë se kur ngjyra e pjatës dhe ngjyra e ushqimit janë shumë të ndryshme nga njëra-tjetra.

 

banesë-ushqim-colored

2. PËRDORNI ENËT MË TË VOGLA

Edhe në këtë rast, është një iluzion optik. Nëse përdorim pjata të mëdha ose një bazë shumë të madhe, si ato të sheshta, përmbajtja do të duket e pakët dhe ne do të tentojmë të vendosim më shumë ushqime për të mbushur hapësirën.

Një hulumtim i botuar në Journal Amerikane të Mjekësisë Parandaluese  tregoi se kur pjesëmarrësve iu dha një tas më i madh, ata përdorën 31% më shumë të akullores sesa ato që kishin një tas të vogël.

Ju nuk keni nevojë të blini një shërbim të ri të pjatave, për shembull përdorni pjatat e frutave.

pasqyrë dhomë ngrënie
 

3. VENDOSNI NJË PASQYRË PËRPARA TRYEZËS SË NGRËNIES

Një studim i vitit 2016 zbuloi se pjesëmarrësve që u shërbenin një tortë me çokollatë në një dhomë me një pasqyrë, e gjetën më pak të kënaqshme ta hanin atë sesa ata që nuk kishin imazhin e tyre vazhdimisht duke reflektuar teksa shijonin ëmbëlsirën e tyre.

 

dritat e ngrënies

4. PËRDORNI DRITAT E NGROHTA

Edhe një mjedis më mikpritës, me ndriçim të butë ose të ngrohtë , mund të bëjë dallimin në lidhje me marrjen e kalorive. Kur Universiteti i studiuesve Illinois transformuan një restorant të ushqimit të shpejtë, duke ndryshuar llojin e ndriçimit dhe duke shtuar muzikën relaksuese në sfond, është vërejtur se pjesëmarrësit hanin më pak dhe e shijonin më shumë ushqimin.

Dëshironi ta transferoni këtë rezultat në shtëpinë tuaj, thjesht fikni pak dritat ose ndryshoni llambat për të ngrënë më pak.

dhomë ngrënie televizive
 

5. FIKNI TELEVIZORIN

Ngrirja para televizorit të ndezur ose me telefon në dorë nuk janë vetëm një problem për bisedën, por edhe për dietën.

Një studim anglez ka treguar se ju hutoheni dhe hani shumë.

Kjo për shkak se trupi – sidomos truri – nuk është i përqendruar në aktivitetin kryesor dhe për këtë arsye nuk e percepton mirë stimulin dhe ndërgjegjësimin për konsumimin e mjaftueshëm të ushqimit.

shtëpi diffusers vajra esenciale

6. PËRDORNI  AROMATIZUES

Aromat e duhura mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më të kënaqur: “Ky është një efekt i quajtur ngopje nga nuhatja, thonë neurologët.

Për ta testuar vendosni disa gjethe nenexhik (ose disa pika vaj esencial të nenexhikut).


360grade.al


Videoeditoriali i Zhejit/ 30 Qershor? “Të gjitha pushtetet sovjetëve…”

Të tjera