» Mungesë hekuri? Me këto 3 mënyra të thjeshta mund të rrisni nivelin e tij në organizëm

Mungesë hekuri? Me këto 3 mënyra të thjeshta mund të rrisni nivelin e tij në organizëm

Nëse keni filluar të ndiheni tepër të lodhur dhe pa energji ndjeheni është e mundur që të keni mangësi hekuri. Dhe për të rritur sërish nivelet e tij është e vështirë, por ja çfarë duhet të bëni.

3 mënyra të thjeshta për të rritur nivelet e hekurit:

1.Përmirësoni tretjen

Hekuri nga burimet dietike mund të jetë ende problematike në njerëz, tretja e të cilëve është kompromentuar. Duke u përqëndruar në mënyra të përgjithshme për të rritur shëndetin e tretjes, indirekt dhe direkt mund të çojë në nivele më të mira të hekurit.

Provoni këto tri mënyra për të ndihmuar në optimizimin e tretjes:

-Përtypeni fort ushqimin tuaj. Shumica e njerëzve nuk e përtypin mjaftueshëm ushqimin e tyre, duke i’a lënë pjesën më të madhe punës në stomak.

-Merrni enzimat e tretjes. Shumica e problemeve të tretjes rezultojnë të mos kenë mjaft acid në stomak. Enzimat ndihmuese të tretjes ndihmojnë në prishjen e ushqimit dhe mund të jenë veçanërisht të efektshme kur hahet ushqim që është më i vështirë të tretet.

-Hani ushqime të fermentuara. Rritja e konsumit të ushqimeve të fermentuara, si lakër turshi.

2.Hani ushqime të pasura me hekur së bashku me vitaminën C

Kur optimizoni tretjen tuaj, ju keni mundësi të thithni sasinë maksimale të hekurit nga ushqimi juaj. Hapi i ardhshëm është zgjedhja e ushqimeve të pasura me hekur. Spinaqi dhe zarzavate të tjera me gjethe jeshile përmbajnë hekur, por nuk janë aq në dispozicion biologjikisht sa burimet e kafshëve si mish pule, mish derri, vezë dhe ushqime deti.

Vitamina C ndihmon në thithjen e hekurit nga burimet e mishit, prandaj sigurohuni që të shijoni ushqime të pasura me vitaminë C si agrume, speca, luleshtrydhe, lakër brukseli, brokoli, domate dhe lulelakër.

3. Merrni suplemente hekuri

Ndonjëherë, pa marrë parasysh dietën tuaj ushqimore, ju mund të keni nevojë për suplement hekuri. Suplementet e hekurit janë të njohur për shkaktimin e kapsllëkut dhe të përzierave, prandaj shumë njerëz i shmangin ato.

Para se të nxitoni për të marrë një suplement hekuri, sigurohuni që të bisedoni me mjekun tuaj më parë.


360grade.al


“Masa kritike” Basha+Kryemadhi, Rama në prag të vetmisë së thellë

Të tjera