» Search Results » aurenc bebja

Rezultati për kërkimin: aurenc bebja


1913, Esad Pashë Toptani donte të bëhej mbreti i shqiptarëve: Intervista e “Exchange Telegraph” me delegatët shqiptar në Konferencën e Londrës

Gazeta franceze, « Le Petit Parisien », ka botuar, të martën e 29 prillit 1913, në faqen n°3, deklaratën e delegatëve shqiptarë kundër qëllimeve të Esad Pashës për tu shpallur mbret i Shqipërisë. Delegacioni shqiptar, i gjendur asokohe në Londër, ka shprehur për median britanike, « Exchange […]


Rrëfimi i rrallë i vajzës së rritur me Geraldinën në manastir: Fati i së shkretës nuk ishte për t’u patur zili

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Journal” ka botuar, të dielën e 9 prillit 1939, në faqen n°3, një intervistë të rrallë me Genevièvën, vajzën që ka jetuar me mbretëreshën Geraldinë në manastirin e Zemrës së Shenjtë, në Pressbaum të Austrisë. Gazeta franceze, duke dashur […]


Ismail Qemali për New-York World (1913): “Nëse Roosevelt kandidon për fronin e Shqipërisë, fiton!”

Deklarata e Ismail Qemalit, mbi sugjerimin e kandidaturës së Theodore Roosevelt për tu bërë mbret i Shqipërisë, ka bërë jehonë në New-York, ku gazetarët vendas janë vërsulur asokohe menjëherë ne drejtim të ish-presidentit amerikan me qëllim që të njohin reagimin e tij lidhur me […]


Paris-Soir (1938): Ftesa nga Hollywood për mbretin Zog, princeshat mbretërore luten të luajnë në filmin “Graustark”

 Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të mërkurën e 23 marsit 1938, në faqen n°5, telegramin e producentit të njohur në Hollywood, z. Samuel Goldwin, i cili dëshironte asokohe që motrat e Ahmet Zogut të luanin në filmin e tij “Graustark” dhe për këtë arsye, […]


Rrëfimi i rrallë i mbretit Zog, për nënshtrimin ndaj Italisë: Do civilizoj shqiptarët dhe t’i bëj njerëz, por nuk do t’i nënshtrohemi kurrë dominimit italian

Nga Aurenc Bebja* Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, ka botuar të shtunën e 13 tetorit 1928, në faqen n°5, një intervistë ekskluzive të Ahmet Zogut, dhënë asokohe medias britanike, Daily Telegraph. Përtej qëllimëve të tij për të civilizuar popullin shqiptar, që t’a bëjë atë të pranojë, sa […]


Paris-Soir (1938) / Motrat e mbretit Zog janë në Paris në mënyrë anonime?! (dhe kjo i argëton…) – intervista ekskluzive me TO.

Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar të shtunën e 9 prillit 1938, në faqen n°5, një intervistë të veçantë të motrave të mbretit Zog (Myzejenit, Ruhijes dhe Maxhides), të cilat gjendeshin në kryeqytetin francez, në mënyrë krejt anonime, për të bërë blerjet e fundit me […]


Motrat elegante të Zogut në Parisin e vitit 1938, çfarë shkruante gazeta franceze për to

Nga Aurenc Bebja, Francë – 13 Gusht 2018 Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar të shtunën e 9 prillit 1938, në faqen n°5, një intervistë të veçantë të motrave të mbretit Zog (Myzejenit, Ruhijes dhe Maxhides), të cilat gjendeshin në kryeqytetin francez, në mënyrë krejt […]


Si e hoqën gratë shqiptare ferexhenë? Ja si raporton gazetari francez…

Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, ka botuar, të mërkurën e 31 marsit 1937, në faqen nr.3, një shkrim në lidhje me vendimin historik të Mbretit Zog për heqjen e “çarçafit – ferexhesë” nga gratë shqiptare. Si u prit ky vendim në Tiranë dhe në mbarë […]


1933: Ultimatumi i Musolinit që u refuzua nga mbreti Zog

Gazeta franceze, “Le Matin”, ka botuar, të shtunën e 26 gushtit 1933, në faqen n°3, shkrimin e gazetarit të Daily Mail në Beograd, në lidhje me ultimatumin e Benito Musolinit (Duçes) drejtuar asokohe Mbretit Zog. Londër, 25 gusht. Nëpërmjet lidhjes telefonike. Matin. Korrespondenti i […]


Dokumenti diplomatik i Kombeve të Bashkuara: Mocioni i mirditorëve kundër Gjonit dhe Republikës së Mirditës

Nga Aurenc Bebja Në faqen n°1241 të dokumentit diplomatik të Kombeve të Bashkuara, botuar në shtator të 1921, gjejmë telegramin revoltues të parësisë mirditore kundër Marka Gjonit dhe shpalljes së Republikës së Mirditës, ku përveç ambicieve personale të udhëheqësit mirditor, ky vendim u […]