» Kosovë, 7 delegacione nga Shqipëria për 10-vjetorin e Pavarësisë

Kosovë, 7 delegacione nga Shqipëria për 10-vjetorin e Pavarësisë

Për nder të 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, zyrtarë të lartë shtetëror nga mbarë bota po vizitojnë vendin dhe po dërgojnë telegrame urimi.

Ndër zyrtarët e parë që vizituan Kosovën në këto ditë feste ishin presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, kryeminisitri i Malit të Zi, Dushko Markovic, si dhe ministri i Punëve të Jashtme i Gjermanisë, Sigmar Gabriel.

Në këto vizita, nuk mungoi premtimi për përkrahje të vazhdueshme për Kosovën në rrugëtimin e saj shtet ndërtues.

Burime të RTV21 kanë bërë të ditur se gjatë këtyre 10 ditëve festë, Kosovën do ta vizitojnë mbi 60 delegacione nga vende të ndryshme të botës. Shtatë nga ato nga Shqipëria.

Ndërkohë është publikuar edhe agjenda zyrtare e festimeve për përvjetorin e Pavarësisë, ku që nga 15 shkurti do të mbahen konferenca, ekspozita, mbledhje solemne dhe aktivitete kulturore.


360grade.al


Ndaje në
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Lufta politike, si ilaç kundër depresionit ekonomik?

Të tjera